4.

sezonunda MIX Festival, Sónar ve Zorlu PSM Caz Festivali gibi etkinliklerle şehrin kültür-sanat dünyasına damgasını vuran Zorlu PSM, dün akşam gerçekleşen 5. Sezon Ön Lansmanı’nda yeni programın ilk etkinliklerini açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda açıkladıkları Tom Odell, Michael Kiwanuka ve Nicolas Jaar konserleri ile yeni sezon heyecanımızı katlayan Zorlu PSM, dün gerçekleştirdiği 5.Sezon Ön Lansmanı’nda müzik, opera, tiyatro ve baleden oluşan takvimin ilk isimlerini sanatseverlere duyurdu. Genel olarak Movies In Concert, Lokalize, Royal Opera House, Bolshoi Ballet, Vestel Gururla Yerli gibi başarılı etkinlik çatıları altında toplanan yeni sezonun program detayları ise şöyle;

Ana Sahne:

23 Eylül’de BRIT Awards sahibi İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Tom Odell; 27 Eylül’de etkileyici sözler ve zarif yorumuyla Michael Kiwanuka; 3 Ekim’de elektronik müzikte ezberleri bozarak kendi özgün tarzını ortaya koyan prodüktör Nicolas Jaar; 26 Ekim’de Fransız şarkıcı Patricia Kaas 27 Ekim’de electro-pop ve techno’nun dinamik ikilisi HVOB ve Winston Marshall; 16 Kasım’da  Mor Karbasi ve 4 Aralık’ta İngiliz elektronik müzik grubu Lamb, Zorlu PSM Ana Sahne’de yer alacak.

Movies In Concert:

Dev ekranında yapılan film gösterimiyle eş zamanlı olarak film müziklerinin canlı seslendirildiği Movies in Concert serisi bu sezon, 6-7 Ekim’de La La Land, 3-4 Kasım’da Harry Potter ve Felsefe Taşı, 13-14 Nisan 2018’de The Lord of the Rings – Return of the King filmleriyle sürecek.

Studio:

Alternatif isimlerin ikinci evi haline gelen Studio, bu sene 800 kişiye çıkarılan kapasitesi ile bu sezon da bir çok önemli isme ev sahipliği yapıyor. Açıklanan ilk isimler arasında; Japon post rock grubu MONO, drum and bass ve elektronik müziğin kilometre taşlarından, yeni “audio-visual” şovuyla Roni Size, Garanti Caz yeşili kapsamındaki Portico Quartet, Brazzaville, John Maus, Aeroplane, Betoko, ADULT, techno’nun önemli isimlerinden Pig & Dan, Coyu, Christian Smith ve Matrixxman.

MIX Festival:

4. Sezonun hayatımıza kattığı yeni festivallerden olan ve ilk organizasyonunda 5.000’den fazla misafire kapılarını açan MIX Festival, bu sezon 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Festivalin açıklanan ilk isimleri arasında; Selda Bağcan & Boom Pam, Modestep (Live), Electro Deluxe,  The Wedding Present, Cem Adrian, Goose, Mustafa Özkent, Kabus Kerim, Manuş Baba, Slam, Jakuzi, Motorama, Gökçen Kaynatan, Donae’o, Dagamba, Son Feci Bisiklet, SX, She Drew The Gun, Dudu Tassa&The Kuwaities, Akın Sevgör ve The Away Days yer alıyor.

Lokalize:

Yerli sahnenin yeni nesil müzisyenlerinin ağırlandığı Lokalize serisi kapsamında; 30 Eylül’de Hey! Douglas, Warm Up & After Party Style-Ist; 11 Ekim’de Kökler Filizleniyor, Agabando; 12 Ekim’de Ediz Hafızoğlu “Nazdrave ‘’ 13 albüm lansman konseri; 14 Ekim’de Son Feci Bisiklet albüm lansman konseri; 19 Ekim’de The Away Days, In Hoodies, Al’York; 26 Ekim’de İnsanlar After Party Islandman; 2 Kasım’da Korhan Futacı & Kara Orkestra Ön Grup Nihil Piraye; 29 Kasım’da Deniz Tekin; 1 Aralık’ta Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars; 27 Aralık’ta  Gevende Ön Grup Roadside.Picnic; 24 Ocak 2018’de  Gökhan Türkmen Akustik etkinliklerine ev sahipliği yapılacak.

Royal Opera House ve Bolshoi Ballet:

Bolshoi Ballet gösterimleri kapsamında; 8 Ekim’de The Taming Of The Shrew, 19 Kasım’da Le Corsaire, 17 Aralık’ta The Nutcracker, 21 Ocak 2018’de The Lady Of The Camellias, 18 Şubat 2018’de Romeo & Juliet, 18 Mart 2018’de Giselle, 29 Nisan 2018’de The Flames of Paris Zorlu PSM Studio ekranına taşınacak.

20 Eylül’de Otello, 23 Ekim’de The Magic Flute, 30 Ekim’de La Boheme, 27 Kasım’da Alice’s Adventures, 22 Ocak 2018’de The Nutcracker, 5 Şubat 2018’de Rigoletto, 5 Mart 2018’de Tosca, 2 Nisan 2018’de The Winter’s Tale, 16 Nisan 2018’de Carmen, 14 Mayıs 2018’de Bernstein Centenary, 21 Mayıs 2018’de Macbeth, 28 Mayıs 2018’de Manon, 9 Temmuz 2018’de ise Swan Lake; Royal Opera House gösterimleri kapsamında Zorlu PSM’de gösterilmeye devam edecek.

Not:

Geçtiğimiz Mayıs ayında Zorlu PSM’nin tüm sahnelerinin 10 gün boyunca caz, blues, elektronik, rock gibi janrlar arası farklı bir deneyime ev sahipliği yaptığı Zorlu PSM Caz Festivali, bu sezon The Australian Pink Floyd Show, Gregory Porter ve Stacey Kent ‘in de aralarında bulunduğu pek çok ismi ağırlayacak. Festivalin diğer isimleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Sónar Istanbul‘un programı ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Zorlu PSM 5. sezon takvimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler buraya tıklayabilir.