S

ıklıkla dijital müzik dünyasından yeni bir gelişme ile karşınıza çıkıyoruz. Bir yandan BitTorrent‘in piyasaya girmesi, diğer yandan Apple Music‘in TIDAL‘ın yanağından makas alması, dijital müzik dünyasında dengelerin hızla değişebileceğini bizlere gösteriyor. Tüm bunların yanında hacimsel olarak büyümeye devam eden piyasanın iç dinamiklerine baktığımızda eldeki verilerin yıllardır başı çeken YouTube‘un tahtının artık sallandığını bizlere gösteriyor.

ABD’de 2016’ın ilk yarısı için yapılan incelemelerde dijital video platformlarındaki müzik dinleme sayısı 23% oranında artmış. Bu artıştan en çok payı doğal olarak YouTube alıyor. Fakat işin diğer kısmında yani ses yayın platformlarındaki artış bir yıl önceye göre 108% oranında! BuzzAngle, yılın ilk altı ayı için yaptığı araştırmada Spotify ve Apple Music‘in başı çektiği çevrimiçi müzik dinleme platformları tarihte ilk kez video platformlarını geride bırakıyor.

s1

 

 

BuzzAngle’in verileri doğrultusunda ABD’de yılın ilk altı ayında toplam ses yayını 114.23 milyar iken video yayını 95.17 milyarda kalmış. Bu da gösteriyorki 2005 yılında piyasaya giren YouTube, ABD topraklarında ilk kez ses yayın platformlarının gerisinde kalıyor. Kişisel yorum olarak bu durumun ortaya çıkmasındaki etkenler arasında YouTube’un mobil uyumluluk konusunda diğer uygulamalardan çok daha geri kalması da eklenebilir. Biliyorsunuz ki hala mobil uygulamada YouTube’dan bir şey açtığımızda onu arka plana alamıyoruz.

Spotify ve Apple Music‘in her geçen gün aktif kullanıcı sayılarını arttırdıkları dijital müzik piyasasında bu eğilim devam edecek mi merak konusu. Durumu yakından takip edip sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.