Uzun süredir hayatımızda olan online yayın kanalları bir bir ücretli kullanıma geçiş yapma hazırlığında. Daha önce telif haklarıyla ilgili bir çok sıkıntı yaşayan ve bu yüzden onlarca plak şirketini kaybeden Soundcloud, üç aşamalı ücretli üyeliğini bizlerle paylaşmıştı. Şimdi ise YouTube ellerini ovuşturup yeni bir model ile ücretli kullanıma geçme planları yapıyor.

Netflix‘in yaptığı çevrimiçi yayın atılımıyla özellike son iki yıldır yeni bir pazar oluşturduğunu söylemek mümkün. İçinde barındırdığı kanallar ile bir çok farklı yayına yer veren YouTube, yeni servisi YouTube Red‘i geçtiğimiz günlerde duyurdu. Aylık 10 Dolar gibi Netflix’e göre daha yüksek bir üyelik ücretiyle YouTube Red, senelerdir arka planda çalışmama kusurunu ortadan kaldırıp bunun yanında çevrimdışı olarak videoları izlememize olanak sağlıyor. YouTube, hali hazırda kataloğunda yer alan önemli içeriklerin yanında bazı film ve TV programlarını yine paralı üyelik karşılığında kullanıcılarına sunuyor olacak.

Tamam film ve programları izlemem olur biter diye düşünüyorsanız YouTube’un sürprizleri bu noktada son bulmuyor. YouTube‘un tanıtımını yaptığı yeni aplikasyonunun müzik bölümü de paralı üyeliğin içerisine dahil olacak. Bu noktada YouTube bu aplikasyonda da arka planda müzik dinlemize olanak sağlarken Google Play Music platformuna da erişimi sağlayacak.

Dijital dünya, teknolojik gelişmelerle bir çok kolaylığı sunmasının yanında ücretli üyelik trendi ile para kazanmaya yönelik aç gözlü tutumlarını birer birer duyurmaya devam ediyor. Bakalım daha ne kadar cebimize girmeye çalışacaklar, bekleyip beraber göreceğiz.