K

eşif Sahnesi’nin bu haftaki konuğu görsel şölene dönüşen müzik videoları ile Slovenya’nın başkenti Ljubljana’dan çıkan Your Gay Thoughts oluyor.

2011 yılında kurulan grubun temelleri Gregor Kocijančič (vokal, klavye, bass) ve Fejzo Košir’in (davul, beats) birlikte çaldığı cover projesine dayanıyor. Aynı zamanda DJ’lik ve prodüksiyonla da ilgilenen ikili, dans etkinlikleri düzenleyen Don’t Make New People adında bir kolektif kuruyor. Bu sırada grubun söz yazarı Michael Thomas tarafından tanıştırıldıkları, video projeksiyonu & illüstrasyon ile ilgilenen Mina Fina ve ressam Luka Uršič (vokal, klavye) Your Gay Thoughts’un kadrosuna dahil oluyor.

Your Gay Thoughts, ilk olarak Sloven plak şirketi Rx:tx’in 2013 yılında yayınladığı toplama albümü btf x rx:tx’de “Westside” ile adını duyuruyor. Ardından Stiropor Festival’in yayınladığı toplama albüm Stiropor Vol. 1’de “Whiteink” ile karşımıza çıkıyor.

 

Avustralya-İsveç çıkışlı elektro-pop grubu Kate Boy‘u desteklemelerinin ardından Hollanda, Avusturya, Hırvatistan ve Almanya’da verdikleri konserlerle birlikte 2014’ü geride bırakan grup, ilk single’ı “Among The Lull“u Thump üzerinden yayınlıyor.

 

 

Eylül 2015’te dijital olarak piyasaya sürülen grubun ilk albümü The Watercolors, Şubat 2016’da King Deluxe çatısı altında plak ve CD olarak basılıyor. 5 Şubat’ta sahne aldıkları Ment Festival sonrası “Spitting Image” için yayınlanan müzik videosu ile hitap ettiği kitleyi genişletiyor.

 

 

Albümün üçüncü müzik videosu “To Disappear” ile hafızalardan kolay kolay silinmeycek bir şekilde gündeme gelen Your Gay Thoughts, hem göze hem kulağa hitap eden gruplar arasında kendine yer ediniyor. Tüm övgüleri sonuna kadar hak eden ve geçtiğimiz ay yayınlanan bu muhteşem animasyon, 1993 doğumlu Japon film yapımcısı/animatör Takuya Takahashi‘ye (densuke28) ait.

 

 

Post-pop olarak adlandırdıkları müziğiyle Your Gay Thoughts‘un ilk albümü The Watercolors‘u aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilir, 2014 yılında Radio Student‘da sahne aldıkları canlı performansı bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

 

FACEBOOK | SOUNDCLOUD