2

016’nın ilk yarısını tamamlamış durumdayız. Tatilin, kumun ve güneşin tadına vardığımız şu günlerde içkinizin yanında yılın en iyi kliplerini bir aperatif olarak sunmak istiyoruz. Listede Massive Attack, M.I.A, Radiohead ve Coldplay gibi isimler var.

Voodoo In My Blood – Massive Attack, Young Fathers

Yıla Massive Attack’in geri dönüşü ile başladık. Ritual Spirit EP’si ile bizleri selamlayan Bristollu duo, albümlerinde yer alan parçalar için dikkat çekici klipler hazırladı fakat aralarından en iyi ‘Voodoo In My Blood’a aitti. Ringan Ledwige tarafından çekilen klipte Rosamund Pike’i tarif edemediğimiz bir kürenin kontrolü altına girmesini görüyoruz.

Aviation – The Last Shadow Puppets

2007’den beri kariyerlerine kendi yollarından devam eden Miles Kane – Alex Turner ikilisi, TLSP’nin ikinci albümü için geri döndü. “Aviation” için çektikleri klip, bence şimdiden senenin en iyileri arasında yerine aldı. Kane – Turner ikilisinin silah zoruyla bir sahilde mezar kazdığına tanık olduğumuz klipte, gözleri bağlı orkestranın gerilimi arttırması ‘Aviation’ı özel yapan sahnelerden biri.

Mona Lisa Smile – Will.i.am ft Nicole Scherzinger

Bu sene adını daha çok Pia Mia ile olan Girls & Boys şarkısı ile duysak da Will.i.am, Nicole Scherzinger ile oldukça farklı bir klipte yer aldı. Louvre müzesindeki tablolarda hayat bulan ikili, elektroniği opera ile buluşturan ‘Mona Lisa Smile’ı klibi ile de farklı bir noktaya taşıdı.

Gosh – Jamie xx

Haziran sonunda yayınlanan ve parçanın geçen sene çıkarılan ilk klibine göre çok daha fantastik olan “Gosh”, yılın en iddaalı videolarından. Romain Gavras imzalı klipte Çin sokakları distopik figürlerle taşarken insanoğlunun karanlık geleceğine yakın plandan bakmamızı sağlıyor.

Borders – M.I.A

M.I.A’nın kendi yönettiği Borders, mültecileri konu alan güçlü bir klip. Tel örgüler, uçsuz denizler ve yüzlerce insan ile Borders, durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gösteriyor. Kesinlikle yılın en anlamlı klibi.

Burn The Witch – Radiohead

2016’nın müzik anlamında en büyük haberi Radiohead’in yeni albümünü piyasaya sürmesiydi. Grup, albüm çıkmadan önce sosyal medyadaki tüm varlığını ortadan kaldırmış, adeta yok olmuştu. Günler sonra ise Instagram hesabında öten bir kuşun videosu belirdi. Gizemi ile ortalığı ayağa kaldıran Radiohead, daha sonra “Burn The Witch” vidyosuyla geri döndü ve klibin politik göndermeleri sayesinde dünya düzenine sağlam bir yumruk salladı.

Up&Up – Coldplay

Yeni albümü ile müzikseverleri ikiye ayıran Coldplay, kariyerine daha pop bir ruh hali ile devam etmeye karar verdi. İlk albümlerindeki duygusallık ve sadeliği seven hayranlarını kaybetmesine rağmen “Up&Up” videosu ile tüm dünyayı etkilediğini kabul edebiliriz. Muhteşem bir video tekniği ile görsel şölen yaşattıran Vania Heymann – Gal Muggia imzalı klip, izlediğim en iyi klip bile olabilir.