D

aha iki ayı tüketmiş olmamıza rağmen 2016 görsel şölen tadında kliplerle dolu olacağının sinyalini vermiş durumda. Müziğe olan katkısını etkileyici bir şekilde kanıtlamış 2016 çıkışlı 6 klibi sıralamak istedim.

 

Chemical Brothers – Wide Open

4 yıllık bir aradan sonra dönen Chemical Brothers, house/trip hop tarzındaki çalışmalarına bir ara vermiş gibi gözüküyor. Grup, pop elementinin daha çok hissedildiği yeni albümlerinin tanıtımını Wide Open videosu ile yapmış, sosyal medyada olay olmuştu. Klibe özel üretilen bir yazılım sayesinde çekilan klip, ışıklı radar ve tarayıcı özellikleri ile izleyeni etkilemişti. Klibin nasıl çekildiğini detaylıca anlatan videoyu da ekliyorum.

Yönetmen: Dom&Nic

Miike Snow – Genghis Khan

4 Mart’ta çıkacak albümleri “iii”ın ilk klibi olan Genghis Khan, 60’ların aksiyon filmlerine alaycı bir yorum getiriyor. Özellikle Bond filmlerinde kahramanın, acayip kostümlü kötü adamlarla dolu bir odadan şans eseri kaçısını hatırlatan klip, Miike Snow’un müziğe olan espritüel yaklaşımına çok yakışıyor.

Yönetmen: Ninian Doff

Flume ft. Kai – Never Be Like You

Avustralya’nın müzik prensi Flume, her zaman olduğu gibi duygu yüklü bir klip ile karşımızda. Aşk ve şehvetin gücünü ön plana çıkaran klip, bir çiftin duygusal zamanlarına mercek tutuyor. Basit ama güçlü bir hikayeye sahip olan klip, tam tadında bir efektle izleyene sadeliğin gücünü tekrar hatırlatıyor. Klibin en sevdiğim yönü ise çiftin özel anlardında, ekranın şehvetin gücüyle bükülmesi.

Yönetmen : Clemens Habich

Massive Attack, Young Fathers – Voodoo In My Blood

“Biz bitti demeden trip-hop bitmez” diyen Massive Attack çok çarpıcı bir albümle geri döndü. Mezzanine’in gücünü aratmayan “Ritual Spirit”, Take It There’in ardından Voodoo In My Blood’ın videosu ile dikkat çekmeye devam ediyor. Bu sefer klibinde, ifade ve mimiğin ustalarından Rosamund Pike’ı konuk eden Massive Attack, konusunu da Possession (1981)’ın unutulmaz sahnelerinden birini baz alarak kolay kolay unutulmayacak, belki de rahatsız edici olarak tanımlanabilecek bir güzellikte klip çıkarmış.

Yönetmen: Ringan Ledwidge

OK GO – Upside Down Inside Out

Belki de müziklerinden çok videoları ile ünlenen tek grup olan OK GO, renkli ve mutluluk saçan videolarına bir yenisini ekledi. Yerçekimsiz bir ortamda, uçak içerisinde çekilen klip, alıştığımız gibi sistematik bir kareografi ve mükemmel zamanlamanın işbirliği sayesinde dikkat çekici bir çalışma olmuş. Görsel estetiğe hitapta ustalaşan OK GO, yılın en iyi kliplerinden birini cebine atmış.

Yönetmen: Damian Kulash

Moderat – Reminder

Minimal technonun süpergrubu olarak bilinen Moderat, yeni albümlerinin ilk klibi Reminder’ı yayınladı. Sascha Ring’in vokali çevresinde inşaa edilen çok sesli parça, klibinde izleyiciyi bir distopyanın ortasına düşürüyor. Karanlık ve umutsuz bir coğrafyada yaşayan isyankar bir kölenin dronlara karşı sürdürdüğü özgürlük savaşı, zorlu bir mücadeleye dönüyor.

Yönetmen: Mate Steinforth