H

atırlarsanız geçtiğimiz bahar aylarında Carnegie Hall ve Radio City Music Hall işbirliğiyle, sene başında kaybettiğimiz güzel insan David Bowie‘nin anısına saygı konserleri düzenlenmişti. Michael Stipe, Wayne Coyne, Cat Power ve Debbie Harry ve daha birçok ismin Bowie şarkıları cover’ladığı bu konserler dizisi bir güzel meyve daha verdi: “David Bowie Was The Gateway Drug For Your Favourite Rock Star” adlı kısa belgesel!

Rafe Scoobey-Thal tarafından yönetilen ve OkayplayerTV tarafından yayınlanan bu kısa belgeselde konserde yer alan bütün sanatçılarla yapılan sahne arkası röportajlarından bölümler yer alıyor. Provalar sırasında yapılan bu röportajlarda, Cat Power, Michael Stipe, the Mountain Goats’dan John Darnielle, Esperanza Spalding, Anderson, Cyndi Lauper, Debbie Harry, the Flaming Lips’den Wayne Coyne, Bilal, Perry Farrell, Rickie Lee Jones, Robyn Hitchcock, ve Heart’dan Ann Wilson, videoda en sevdikleri Bowie şarkıları ve Bowie’yle olan en güzel anılarından söz ediyorlar.

Aralarda Bowie’nin canlı performanslarının da göründüğü videoda Cat Power‘ın “Bowie’yi garip bir şekilde annem gibi görüyordum” diye başlayan hikayesi, Debbie Harry’nin Iggy Pop’la çıktığı turnede Bowie’yle tanışma macerası ve Wayne Coyne‘un onu “Noel Baba, İsa ya da Evel Knievel gibi mitolojik bir varlık” diye tanımladığı kısımlar gibi dikkat çeken bölümler de var.

Buyrun şuradan izleyin: