B

azen müziğin hayatımızı ele geçirmesine izin vermemiz lazım. Yoksa nefes almak için kaçacak başka hiçbir şeyimiz kalmayacak. Herkesin favorisi vardır. Dinlemeye tahammül edemediği veya doyamadığı sesler, duyunca direkt ağlamaya başladığı şarkılar vardır. Notaların her haliyle ilgilenmek bizim işimiz. Ama en çok hikayelerinde gezdiğimiz zaman keyif alıyoruz. Bir de fark yaratanların karşısında elimiz ayağımız birbirine giriyor, nereden saygı duymaya başlayıp, nerede sakinleşeceğimizi bilemiyoruz. Bugün biz, hiçbir şeyi düşünmeyip, dünyanın gerçek müziklerine ve fark yaratan isimlerinin hikayelerine doğru yola çıkıyoruz. Biraz sıkışırsak, hepimiz sığarız.

Dhaffer Youssef

1967 Tunus doğumlu Dhaffer yani Cafer, sadece tipiyle bile tüylerinizi diken diken edebilecek bir adam. Dünyadan çok uzak bir toprağın, suyun ürünü gibi… Akıcılığı da, sakinliği de, heyecanı da büyüleyici. Caz müzik yapıyor. Eğer caza muazzam sesiyle vokalini ekliyorsa, dünya sizin için birkaç dakika duracak demektir. Udunu, klarnetini, trompetini alıp ağıt yakan bir adam için sizi aşağıya alalım. (Videoda kendisine Hüsnü Şenlendirici eşlik ediyor)

Anouar Brahem

Anouar Brahem de Tunuslu bir udi, besteci ve prodüktör. Hem kendi solo hem de Anouar Brahem Trio ile çıkardığı albümler bulunuyor. Sesini duymak istediğiniz anda onu görmek isteyeceksiniz, çünkü sanki şarkıyı ud söylüyor ve Anouar Brahem de sakince, mırıldanarak eşlik ediyor. İlk duyduğumda ve görmek istediğimde bu video ile tanıdım onu. Siz de öyle yapın en iyisi.

Natasha Atlas

‘Bin Jip’ yani ‘Boş Ev’ filmini izleyenler Natasha Atlas’ın sesini unutmazlar. ‘Gafsa’ filmde her sahnede çalıyordu neredeyse. Yürek söken kemanı ve arkasından gelen gitarlar, udlar derken Arapçanın estetikliğinde kıvrak bir giriş yapıyor. Belçikalı sanatçı her tarzda müzik yapabiliyor ve kusursuz bir sese sahip.

Ibrahim Maalouf

Beyrutlu Maalouf, trompet ile dünyayı yeniden çiziyor sanki. 80 doğumlu sanatçı, trompete bir kez daha hayran kalmanıza ve caz müziğe yepyeni bir pencereden bakmanıza yol açacak.

Kendisi aynı zamanda 23 Nisan günü Volkswagen Arena‘da performans sergileyecek.

Bueno Vista Social Club

Havana’da yaşayan müzisyenlerin kulübü Bueno Vista Social Club, Latin topraklarının her ruh halini iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Amerika’ya herkes gitmek ister ama Küba herkesin kalbinde büyük yere sahiptir. Popüler olduğu için değil, gerçekten çok güzel olduğu için ‘Chan Chan’ favori şarkım, çünkü her dinlediğimde başka bir yolculuğa çıkıyorum.

Omar Sosa

Yine Küba’dan müzik getirdik. Omar Sosa, Kübalı bir piyanist ve besteci. Albümlerini dinlemek için bir türlü gelmeyen baharı beklemenize gerek yok. Siz açın, dinleyin bahar anında sizi bulacak.

Astor Piazzolla

Rotamızı Arjantin’e yani tutkunun bence en doğal ve gerçekçi haliyle yaşandığı ülkeye çeviriyoruz. Çünkü tango müziğinin en başarılı ismi ve akordeonun ustası Astor Piazzolla karşınızda. Müziğe kendinizi bırakın ve salınmaya başlayın.

Cesaria Evora

Portekizli şarkıcının yüzünü nerede görseniz tanırsınız. Portekiz sahillerini ayağımıza getiren sesinden ve müziğinden bahsetmemize gerek yok. Artık bu dünyada olmamasına üzülebiliriz ama.

Stephan Micus

Benim gördüğüm en duygusal Alman, Stephan Micus. Hatta duygusal diyerek kısıtlamak da istemiyorum. Çünkü adam gerçekten güneşe dokunuyor. Bakın, gerçekten!

Eleni Karaindrou

Yunan besteci Eleni Karaindrou denildiği zaman aklınıza buzuki geliyor olabilir ama hemen unutun çünkü Eleni, 1975 yılından beri dünya müziğini büyük yeteneğiyle harmanlayarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kendisini IMDB’de arattığınız zaman size nerelerden dokunduğunu görebilirsiniz. Üstelik bir kadının elinin dokunduğu şarkıları başladığı anda naifliğinden ve zarafetinden anlaşılıyor.

Ayub Ogada

Kenyalı müzisyenin, yürek söken bir sesi var. Kendi dilinde söylediği şarkıların ne anlattığı, sesini duyduğunuz an önemini yitiriyor. Sadece susmasın istiyorsunuz. İşte bu da The Constant Gardener için yaptığı şarkı;