K

uzenin sünnet kasedi kıvamında klipler, synth-pop ve fantezi retro şarkıların karışımı. Lin Pesto, saçma ama güzel bir şey yapıyor.

Eski sevgilim, uzun yıllardır dostum olan biri geçtiğimiz günlerde Lin Pesto‘nun Bülent Ersoy – “Yananı Görür Allah” cover’ını gönderdi -tabii ki bununla bir mesaj vermek istemedi.- Şarkıyı açarken bu kadar güzel bir şey çıkacağını tahmin etmemiştim, arka arkaya dinledim. Sonrasında “Dondurma Gibisin“, “Araba” gibi cover’ları ile tanıştım, tek kelimeyle vuruldum.

Bazı insanlar vardır geçmişte yaşarlar. Mevzular ve insanlar büyüdüklerinde eski sıcaklıklarını yitirdiği için olsa gerek. Gün geçtikçe hiçbir şeyin eskisinden daha sıcak olmadığını hisseden soğukluk karnavalına dönüşmüş insanlar olarak sayımız hiç de az değil. Ancak Lin Pesto‘nun yaptığı işlerin sadece bu kitleye hitap etmediği de kesin, onda daha fazlası var.

Verdiği ilk röportajlardan okuduğum kadarıyla Ankara’da yaşayan, altyapılarını kendi hazırlayan bir kadın. Kendi ağzıyla dediği üzere, rahatça saçmalayabilmek için kendine böyle bir isim yaratmış.

Cover’ladığı şarkıları bana kalırsa olduklarından daha güzel hale getiriyor. “Ah Geceler/Yalanım Yok”u Lin Pesto’dan dinledikten sonra bu şarkının Seda Sayan‘a ait olduğuna inanmak zor. “Dondurma Gibisin” ve “Araba” şarkıları için de aynı durum söz konusu. Jakuzi, Portishead, Unknown Mortal Orchestra tatları alıyorum kendisinden, ama en çok dondurma tadı alıyorum.

Kliplerini gördüğüm kadarıyla buluntu videolardan oluşturuyor. Artık çok da önemli olmayan sağa sola atılmış eski videoları birleştirip anlamlı bir şeye dönüştürmesi, onlardan yeni bir hikaye yaratması çok güzel.

Kendi besteleri de varmış ancak okuduklarıma göre bestelerini Lin Pesto adıyla paylaşmak konusunda tereddütlü. Sanırım gelecekte adının yanında (Fka Lin Pesto) göreceğiz. Tek dileğim ne yaparsa yapsın müziğe devam etsin…