Dans kulüplerinin aranılan “swag” ikilisi gangsta house olarak adlandırdıkları müzikleriyle uzun bir süredir kulakların pasını silmekte. En başta Fransa’da adlarını duyurduktan sonra büyük bir hızla Avrupa’ya yayılmaya başlayan duo, funk’ın derin baslarını ve 80’lerin hip-hop anlayışını ruhlarına katarak house müziğine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Aslında bu ortak yapılan işte baba rolünü Amine Edge üstlenmekte. 16 yaşından beri kulüplerde boy göstermeye başlayan Edge, 2007 yılında ilk single’ını çıkardı ve Solomun, Carl Cox gibi dünyaca tanınmış isimlerle işler yaptı.

Gerçek isimlerini asla belirtmeyen bu serseri ikili, kendilerinin “gangsta” olarak görülmesinden hoşlanıp “g-house” teriminin aslında bu kelimeyle alakalı gizli bir şakadan geldiğini belirtiyor ve bu sokak ruhunu çaldıkları setlerde yansıtmaya oldukça özen gösteriyorlar. Yavaş yavaş ortamı hareketlendirmek yerine en sevilen parçalarından biri olan “Rack City Bitch” ile bir anda ortamı ısıttıklarına pek çok kez şahit olunmuştur mesela.

2012 yılından beri birçok kaliteli plak şirketi ile güzel işlere imza atmış olan Amine Edge & Dance, Sasch BBC, Caspar, Tapesh gibi isimlerle de ortak çalışmalar ve remix’ler yapmıştır. İkili olduklarının resmi olarak duyulması ve bir anda bin kat fazla ünlenmeleri aslında CUFF Records ile çıkardıkları “Halfway Crooks” adlı parçalarıyla olmuştur.

Amine Edge’in DANCE ile birleşmesi ona birçok yönden katkı sağlamıştır. DANCE’in eşsiz hip-hop kültürü ve sample bilgisi besteledikleri parçaların içerik bakımından zenginleşmesini sağladı. Zamanında Londra’daki büyük kulüplerden götürdüğü demolar ile defalarca geri çevrilen Amine Edge, bir süredir her hafta gelen en az 50 gig teklifi ile halen bu hızlı değişime inanamadığını belirtiyor verdiği röportajlarda. Daft Punk’a rakip çıkacak kadar ünlenen ikili, Fransız house müzik sektöründe yeni bir sayfa açıyor. Mükemmel performanslarıyla herkesi büyüleyen Amine Edge & Dance, bir çok kez İstanbul’a ve hatta Çeşme’ye gelip bize de bu zevki yaşatmıştır. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz Aralık ayında NewSpeak ve FG 93.7 sponsorluğunda Propaganda’da sergiledikleri performansla hatırlayabiliriz.

Kaliteli müzik için verdikleri emeği birçok parçalarında görebiliyoruz, “Going To Heaven With The Goodie-Goodies” ile inip çıkan ritmin hızına yetişemesek de o bahsettiğim “gangsta” ruhunu bize aşılamakta başarılılar. Sıradan bir stüdyo ortamında çok zaman geçirip sıkılsalar da, gittikleri her yerde prodüksiyon çalışmalarına devam ettiklerini belirtiyorlar. Adam akıllı bir albüm yapmaya ne kadar zorlansalar da Amine Edge & Dance’in ilerideki hayallerinin albüm yayınlamak. Şimdilik bir albüm tadında olan CUFF Records aracılığıyla çıkardıkları ve içinde Tapesh, Victor Ruiz gibi başarılı isimlerin imzasının olduğu parçalarla dolu “Amine Edge & Dance Present CUFF , Vol 1” ile yetinebiliriz. Beatport listelerinde sıraları altüst eden Marseille çıkışlı serseriler, özellikle 2014 yazından beri kulüpten klübe koşturup dans pisti aşıklarının gönüllerini fethetmeye devam ediyor.