Her sene festival sezonunun açılşını yaptığımız Babylon Soundgarden bu senede Park Orman’ı karnaval havasına dönüştürerek içimizi ısıtacağa benziyor. 3 farklı sahnede yer alacak yerli ve yabancı gruplar ve yan etkinliklerle çimlere uzanarak güzel müzikler dinleyip baharın tadını çıkartacağız. Ama festival öncesinde bir ısınma turu yapıp,festival havasına girmek için gruplara göz atmakta fayda var.

Kings of Convenience

Geçtiğimiz yıl,  üç gece üst üste ülkemizde ilk defa konser veren ve biletleri tükenen Norveçli indie folk-pop iklisi King of Convenience heralde festivalin en çok heyecanlandıran isimlerinden biri oldu. 2001 yılında yayınladıkları Quiet is the New Loud ile adından söz ettiren ikili,2004 yılında naif vokallerle dolu Riot on an Empty Street’i yayınlar. Misread,I’d Rather Dance With You ve Feist’in eşlik ettiği Know-How gibi güzel şarkıları ile dilimize pelesenk olmuştur. 2009 yılında yayınladıkları son albümleri Declaration of  Dependence ile kendilerini daha da sevdirmiştir. Tam güneş batarken çimlere uzanıp Erlend Oye’nin naif sesi ve kendisine eşlik eden Erik Glambek Boe ile hep bir ağızdan o sakin ve huzurlu şarkıları söylemek festivalin en unutulmaz anlarından biri olabilir.

 

DeVotchKa

Little Miss Sunshine ve I Love You Philip Morris filmlerinin soundtrackinden tanıdığımız, farklı enstrümanlarla hüzün ile mutluluğu güzelce harmanlayan grup DeVotchKa bu sene Babylon Soundgarden sahnesinde yer alacak isimler arasında. İlk albümleriyle birlikte The Dresden Dolls, Calexico, 16 Horsepower gibi gruplarla konser veren DeVotcKa, 2004 yılında yayınladıkları How it Ends albümü ile gönülleri ve kulakları fethetmiştir.İçimize işleyen melodileri ve yüzümüzde hüzünlü bir gülümseme yaratan şarkıların sahibi DeVotchKa’yı daha yakından  tanımak isterseniz 25 Mayıs günü Soundgarden’da izleyebilirsiniz.
Molotov Jukebox
Eğer çılgınlar gibi zıplayıp dans etmek istiyorsanız,canlı şovları ile dikkat çeken Molotov Jukebox’ı mutlaka izlemelisiniz.Tarzlarını “gypstep” olarak tanımlayan ve Game of Thrones’dan tanıdığımız Natalia Tena’nın solistliğini yaptığı topluluk, önce Double Dare ve arkasından gelen Bang! adlı EP’leri ile dünya sahnelerinin tozunu attırmaya devam ediyor.25 Mayıs günü, Soundgarden Sahnesinin nasıl  karnaval alanına dönüştüğüne şahit olup, Molotov Jukebox’ın enerjisiyle dans etmek için iyi bir fırsat.

 

Ilhan Erşahin’s Istanbul Sessions

İlhan Erşahin’in müziğini kendi tarzında tercüme ettiği, caz, rock, etnik ve dans unsurlarını harmanladığı projesi Ilhan Erşahin’s Istanbul Sessions,usta Fransız trompetçi Erik Truffaz’ın konuk olduğu ilk albümlerini  2009 yılında ve arkasından ikinci albümleri Night Rider’ ı 2012’de yayınlarlar. 2006 yılından beri Avrupa, Brezilya ve New York’ da  pek çok önemli sahnelerde yer alan topluluk bu senede Soundgarden sahnesine misafir oluyor.

 

Babazula

Biraz funk, biraz elektronik biraz da memleket topraklarında yapılan müzik ve ortaya çıkan Türkçe saykedelik grup Babazula, 1996 yılında Tabutta Rövaşata adlı filme müzik yapmak üzere kurulmuş ama Amerika’dan Japonya’ya, Kanada’dan Brezilya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine giderek ülkemizin müzik elçiğini üstlenmiş ve değişik sahneleri ile adından oldukça söz ettirmiştir. Geleneksel halk müziğimizi  çağdaş müzikle birleştiren Babazula’ 25 Mayıs günü Soundgarden Sahnesinde

 

Sattas
Reggae’nin özünden uzaklaşmadan caz, ska, dub ve rock başarılı bir şekilde harmanlayan ve Türkiye’nin ilk reggae albümünü yayınlayan Sattas, isimlerinin anlamı gibi bizi “rahatlatıp” dans ettirmek için Soungarden sahnesindeler. Eğlenceli sahneleri ile reggae’ ye doyacağımız bugünü kaçırmayın.