Fotoğraflar: Barış Çağlayan

Y

ıllardır yazın en tatlı habercisi olan Babylon Soundgarden bu sene sonbahara göz kırparak mevsimin jübilesini yaptı.

Yaz sezonunun son festivali olan Babylon Soundgarden 2017, aynı zamanda sonbaharın da ilk festivali oldu bu sene. 8-9-10 Eylül’e yayılan ve bu yıl ilk defa kamplı olarak gerçekleşen festival, Babylon Kilyos’ta ki yerleşimini geçen seneye göre bir hayli değiştirmiş. 2016’da ana sahnenin bulunduğu alanda yeme içme stantlarının konumlandırılması ve ana sahnenin plajın hemen üstündeki yeşil alana alınması bence şahane değişiklik olmuş. Özellikle alan kullanımının geçen seneye göre çok daha efektif olduğunu söylemek lazım.

Yeme içme stantlarının çeşitliliği ve iyi konumlandırılması, havanın süper oluşu, festivalde sahne alan grupların kalitesi, Babylon Soundgarden’ı şahane bir festival deneyimine dönüştürdü. Kilyos’a erken gelenlerin deniz, kum ve güneşin tadını sonuna kadar çıkardığını söyleyebiliriz.

Red Bull Music Academy Sahnesi zamanki yeri olan Babylon plajında, elektronik müzik severlerin adresi oldu bu sene de. House müzikle iliklerimize işleyen Haus Housekeeper Showcase sahnesi bünyelere ilaç gibi geldi. Radyo Babylon Sahnesi ise hemen Babylon Kilyos’ta ara katta bulunan amfi tiyatroda izleyenleri mest eden performanslara ev sahipliği yaptı.

Ana Sahne’nin ilk konuğu olan Kalben’in ardından sırasıyla Kadebostany, Wax Tailor, Anne-Marie ve Gorgon City yılın son yaz festivalinde harika performanslar sergiledi. Özellikle Kadebostany’e ve Anne-Marie’ye olan ilgi de görülmeye değerdi. Ülkemizde de çok sevilen iki gruba da izleyenler birçok şarkıda eşlik etti. Anne-Marie’nin sahnede Mehmet Ali Şuan ile düeti de tüm festivali salladı geçti.

Radyo Babylon Sahnesi’nde ise Radyo Babylon Dj’leri, Ezhel, Sevdaliza, Whilk&Misky, Adamlar, The Drums ve Hey! Douglas sahneyi sırasıyla devraldı. Ana sahnedeki Kadebostany ile çakıştığı için Whilk&Misky’nin performansını maalesef kaçırdım ancak bir Sevdaliza performansı dinledik ki bu sahnede… Anlata anlata bitiremeyiz. Daha önce Sevdaliza performansına şahit olmayanlar ve doyamayıp tekrar dinlemek isteyenler için kendisi 1 Kasım günü Babylon’da olacak. Kaçmaz!

Unutmadan, Babylon Bomonti bugün, yani 16 Eylül’de kapılarını açıyor! Bomontiada avlusu ve Babylon sahnesinde çeşitli etkinliklere katılabileceğiniz açılış partisine tüm müzik severler davetli.