L

übnanlı söz yazarı, aktris ve şarkıcı Yasmine Hamdan, Arap dünyasının Madonna’sı olarak anılmakta hiç de haksız değil! Çünkü geçtiğimiz günlerde hep olduğundan daha güzel bir işin altına daha imza attı!

1999 yılında Ortadoğu’nun ilk elektro pop grubu olan Soapkill‘in kurucusu olarak karşımıza çıkmıştı. “Bater” albümü ile ismini tüm dünyaya duyurduktan sonra Yasmine Hamdan, tamamen bağımsız ve yenilikçi çalışmaları ile bölge kültüründen çok farklı eserler icra etti. Ve bu başarı sonrası Paris’e taşındı!

Fransa’da çalışmalarına devam eden Yasmine Hamdan, “Arabology” adlı albümü yayınladıktan sonra, ilk solo proje deneyimini ise “Ya Nass” ile yaşadı. Bu süre zarfında pek çok filmin de müziklerini yaptı. Başarılı projelerine bir yenisini de geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü ve bizleri kırk dakika süren bir rüyanın içerisine çeken “Al Jamilat” albümüyle gerçekleştiren Yasmin Hamdan, on bir şaheser şarkıdan oluşan nefis çalışma ile karşımızda.

Son albümü “Al Jamilat” için Sonic Youth’s Hoboken stüdyosunda kayıtlar başlıyor. Bazı düzenlemeler ise Paris ve Beirut’ta devam ediyor. Ardından Yasmine Hamdan, daha önce de birlikte çalıştığı Zeid ile albümün noktasını Londra’da koyuyor. Burnumda Brighton havası! Şu an önümden martılar geçiyor!

Öhöm! Bu albümde yer alan tüm parçalar Arapça sözlerden oluşmakta, ama hisleri evrensel boyutlarda raks etmemizi sağlıyor. Hep olduğundan daha mistik bir yapıda olmuş diyebilirim. Tek değişmeyen şey ise; hep olduğu gibi düşük tempolu akustik ve elektronik altyapılar. Onu farklı kılan da işte tam olarak bu! Ki mideme kramplar girene dek dinlemeden evvel, yazmak ve sizi de buna ortak etmek istemiştim, ama artık sabırsızlanıyorum. Daha fazla dayanamayacağım! Haydi, yapalım şu işi!

Bugün kısa tutuyoruz. Evet, siz de şuracıkta albümü bulabilirsiniz! Kulaklarınızı kabartın, çünkü farklı diyarlara kalkışa geçmekteyiz!

Albüm Puanı: 8/10
Plak Şirketi: Hamdanistan Records/Crammed Discs
Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2017

Öne Çıkan Şarkılar:

1-Iza
2-Al Jamilat
3-Balad.