B

eat kuşağını başlatarak sadece edebiyatın değil tüm sanat dallarının vizyonunu etkileyen üstad William S. Burroughs’un cut-up’ları ilk defa plak formatında yayınlanacak.

William S. Burroughs, Jack Kerouac ve Allen Gingsberg isimleri ile beraber edebi sohbetlerde sıkça denk geldiğimiz yazarlardan biri. Bunun en büyük sebebi de bu üç serserinin “Beat” kuşağını başlatmış olmasıdır. Burroughs ise özellikle cut-up tekniğini sanat dünyasına tanıtması ile ünlendi. Farklı gazeteler ve dergilerden kesilen kelimelerle yeni eserler oluşturma tekniği olan cut-up, Burroughs sayesinde sanatın farklı kulvarlarına da ulaştı. Kolaj sanatının temel unsurlarından biri haline gelen cut-up müzikte de kendini göstermeye başladı. Müzik piyasasında pek başvurulmasa da Radiohead’in sound’unun oluşmasında cut-up’ın büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. David Bowie de Low albümünde bu tekniğe başvurmuştu.

Bir tekniği tüm sanat dünyasına yayan Burroughs’un cut-up ses kayıtları ise ilk defa plak formatında, Curse Go Back adıyla yayınlandı. Daha önce bir defa CD formatında Fransız dergisi Crash’in ilk sayısında dağıtılan bu kayıtlar yaklaşık 100 kişinin koleksiyonunda bulunuyor.

william_burroughs_CurseGoBack

Curse Go Back’i merak edenler buraya tıklayabilir.

Sanatçının cut-up’larını  ve bu tekniğin etkisinde üretilen en önemli parçalardan biri olan Fitter Happier‘ı dinlemek isteyenleri aşağıya davet ediyoruz.