K

ulaktan kulağa dolaşan The Fresh Prince’in hip hop sahnesine geri dönüyor.” fısıltıları artık gürültüye döndü. Duyduklarınız, kuru gürültü de değil; Will Smith rapçi kimliği ile tekrar sahnede, hem de suç ortağı DJ Jazzy Jeff de yanında bonus!

Aslında onun sahne adı Will Smith, gerçek adıysa The Fresh Prince. Will Smith, film setlerinde falan dolaşıyor, fakat normal hayat rutinine döndüğü an The Fresh Prince kimliğine ortaya çıkıyor; yani hiçbir zaman sırtını dönemediği rapçi tarafı. Superman’in yoğun mesai sonrası evine Clark Kent olarak dönmesi gibi düşünün bunu.

Kendisi, tıpkı Superman gibi Will Smith karakterini yanına alıp dünyayı kurtarmaya başlamadan önce, The Fresh Prince ile pek çok başarıya imza attı. “Summertime” ve “Parents Just Don’t Understand” isimli hip-hop klasikleriyle 90’lara damgasını vuran The Fresh Prince, suç ortağı DJ Jazzy Jeff ile 1989 yılında “En İyi Rap PerformansıGrammy Ödülü’nü kucakladılar. O zamana kadar böyle bir ödülü icat etmek bile kimsenin aklına gelmemişti.

Bugünlerde bu bitirim ikili, 25 yıllık bir aradan sonra yeniden sahnelerin tozunu attırmayı planlıyor. 1993 yılında yaptıkları “Code Red” albümünden beri sesi sedası çıkmayan ikilinin arayı çabucak kapayacağından şüphemiz yok!

Acaba Will, The Fresh Prince’te oynadığı dönemde sinir bozucu ebeveynler için yaptığı rap müziğin yerini şimdi hangi hislerle dolduracak? Bu sorunun cevabını Will’in müziği, evde yaptığı kayıtlardan sıyrılıp gün yüzüne çıktığında alacağız.

Nereye kafamızı çevirsek orada bir Will!

Will Smith’in başrol oynadığı merakla beklenen Netflix Originals filmi Bright da bu aralar gündemde. Yoksa Will artık dünyayı uzaylılardan kurtarmaktan sıkıldı ve farklı bir arayış içerisinde mi? Mesela orklar, elfler ve periler gibi… Sahi, eğer Will olmasaydı dünya şu anda çekilmez bir gezegen olacaktı ya da hiç olmayacaktı. Bu kadar dünyayı kurtardığın yeter Will, şimdi biraz rap zamanı!

Ama önce…
Oyunculuğundan şüphe duymadığımız Will, dünyayı dur durak bilmeden kurtardığı filmlerinde kulaklıklarını takıp bugüne kadar hangi şarkıları dinlemiş?

1. The Fresh Prince of Bel Air

El değmemiş 90’lar… Will Smith’in uzaylılara karşı henüz bağışıklık kazanmadığı zamanlar. Kendisi o dönemde sinir bozucu tekerlemeler üreten bir ergendi. Süper hızlı gelişen bir kariyer sıçramasıyla Independence Day ve Men in Black gibi gişe rekorları kıran filmlerde oynadı. Dizide amcasının yanına taşınan Harlem’li bir genci canlandıran Will Smith’in tek derdi kendini aristokrat akrabalarına kabul ettirmekti; o da Will için ne ki? Smith’in 20 yılı aşkın oyunculuk kariyerini göz önünde bulundurursak eğer; kendisini asilzade akrabalarına kabul ettirmek, insanlığın adeta sonunu getiren bir salgını engellemenin yanında çocuk oyuncağı!

2. Men in Black

Will’in yeni yeni dünyayı kurtarmaya başladığı zamanlar… Her yiğidin harcı değil tabii siyah takım elbisesini kuşanıp dünyayı kurtarmak. Bilimkurgu filmlerinde herkesin yüzü gözü dağılır normalde ama Will’e bir bakıyorsunuz jilet gibi. “Dünyayı kurtaracaksan da bir tarzın olsun.” demeye getiriyor. Men in Black filmi için yazıya döktüğü aynı isimli şarkıda, dünyalılara “Evrenin en kötülerine karşı gölgede yürüyün ve sessizce hareket edin.” mesajını veren Will Smith, belli ki toy Harlem gencini kaldırıp rafa koyalı çok olmuş.

Dip Not: Will Smith, Patrice Rushen’ın 1982 yılında seslendirdiği ‘Forget Me Nots’ isimli şarkısından uyarladığı “Men in Black” ile 1998 yılında “En İyi Rap Solo Performansı” Grammy Ödülü’nü kazandı.

3. Men in Black ll – Black Suits Comin’ (Nod Ya Head)

Aynı tas aynı hamam biraz. Yine siyah takım elbiseli adamlar, yine dünya tehlike altında ve Will yine şarkısını söylüyor bir yandan. Trilojinin ikinci filminin soundtrack’inde geçen “Black Suits Comin’” şarkısı hatırlarsanız aynı zamanda 2002 yılında Smith’in “Born to Reign” albümünde de yer almıştı. Kendi topraklarında Billboard Hot 100 listesinde 77. sıraya oturan şarkı, tuhaf gelecek ama İngiltere’de daha çok rağbet görmüştü o zamanlar. UK Singles Chart listesinde 3. sıraya kadar yükselen şarkı, belli ki İngilizler’in bir hayli hoşuna gitmiş!

4. Wild Wild West

Çekilin yoldan Vahşi Batı’dan geliyorlar! Nereden nereye Will… Siyah takım elbisesiyle evrende gezmedik yer bırakmadı, en sonunda kürkçü dükkanına dönen tilki gibi kovboy kılığında Amerika topraklarına, memleketine dönüverdi. Tabii gurbet zor iş, sen de haklısın. Bu defa James West isimli bir devlet ajanını canlandıran Smith’in yeni görevi Arliss Loveless isimli bir suikastçinin Amerika başkanını öldürme planlarını engellemektir. Will Smith için bunlar ritüel haline gelmiştir artık. “Wild Wild West“, aynı adlı filmin tema şarkısı olarak Will Smith tarafından uyarlanmış bir hiphop şarkısı. “Wild Wild West” ile Will, bu esef Billboard Hot 100’de birinci sıraya yerleşmeyi başarır. Şarkının orijinal versiyonu ise Stevie Wonder’ın 1976 yılında seslendirdiği hit parçası ‘I Wish’ten başkası değil; müzik kulağı olanlar anlamıştır hemen!

5. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me – Just the Two of Us

İlk filmden sonra durulduğu yanılgısına kapıldığımız Dr. Evil, yine hain planlarıyla geri dönmüştür. Zaman makinesi ile 1960’lara yolculuk eden Dr. Evil’ın bu defaki amacı aya yerleştirdiği lazerle dünyayı sona erdirmektir. Peki bu sırada Will Smith kiminle, nerede, ne yapıyor bilinmez. Hale bakın, kendisi ortada yok ama şarkıları dilden dile dolaşıyor! Will, o yıllarda hangi film setinde dünyayı kurtarmakla meşguldü bilinmiyor ama gezegen elden gitmek üzere olduğu aşikar. Her ne kadar şarkının orijinali Bill Whithers’a ait olsa da bize bu şarkıyı sevdiren kişi Will Smith’tir, üzgünüz. Bazen bir harf bile çok şey değiştirebiliyor Bill’ciğim. (W harfinin gücü adına!) Hem Dr. Evil da bizimle hemfikir olsa gerek baksanıza Mini-Me’yi de yanına almış nasıl da dünyanın sonunu kutluyor!

Zeynep Gür

https://kizinadizeynep.wordpress.com/