24504_413771565139_7708016_n

Ülkemize en son geçtiğimiz yıl  Burn Electronica festivaliyle gelen Danimarkalı ünlü müzik grubu WhoMadeWho, İstanbul’u çok sevmiş olmalılar ki henüz üzerinden altı ay bile geçmemişken bu sefer Istanbul Bronx’da sahne aldılar. Genel olarak rock desem rock değil ee elektro-pop mu acaba? Gibi çokta sınıflamaya gelmeyen tarzlarını düşünmeyi bir kenara bırakıp performanslarını değerlendirdiğimizde, zıplamaktan ağrıyan dizlerimi ve çığlık atma potansiyelimi üstü üste koyduğumda ortaya ‘harika’ bir konser çıkıyor. Grubun elektronic soundlarını yapan davulcuları Thomas Barfod, Burn Elektonica’da sebep gösterdiği ayağının sakatlanmasına bu sefer de yeni doğan çocuğunu ekleyerek yine gelemedi İstanbul’a fakat Bronx’un sahnesi Thomas Barford’lu bir WhoMadeWho’u kaldırabilir miydi? Ya da biz o gece sağ  sağlim çıkabilir miydik Bronx’dan düşünmüyor değilim.

WhoMadeWho, konsere son albümünün en popüler parçalarından biri olan ‘Inside World’ ile harika bir başlangıç yaptı ve kısa sürede bütün kitleyi kendilerine odaklamayı başardı. Soundcheck sırasında sık sık sahneden inen Tomas ve Jeppe’nin zaten olacaklardan haberdarlarmış ki konserin ortasında Tomas birden seyircilerin arasında attı kendini. İkilinin enerjisi, peş peşe söyledikleri ‘The Sun’ ve ‘Two Feet Off Ground’ ile zirveye ulaşırken, zıplamadan dans edenlere kem gözlerle bakıldığı bir İskandinav ayinin sonuna geliyorduk. Nitekim grup, son olarak ‘Every Minute Alone’u söyleyerek sahneden indi fakat seyircilerden önce kendileri de çalmaya devam etmek istiyorlardı ki hemen geri geldiler. Son bölümde ‘Never Had The Time’, ‘Out The Door’, ‘Hello Empty Room’ parçalarını söyledikten sonra tam kendi kendime yine parmak ucunda kalıp uçmayı başaramayacağım diyordum ki 2005 yılındaki albümlerinde yer alan harika ‘Satisfaction’ coverı ile ne kadar havada kaldım hesaplayamadım!

2 saate yakın sahnede kalan WhoMadeWho, mükemmel bir cuma gecesi yaşattı Bronx’a gelenlere.  Hem konser öncesi hem de konser sonrası konuşma fırsatı bulduğum grup, İstanbul’da tekrar konser verme şansı buldukları için son derece mutlu olduklarını ve Jeppe’den aldığım haberle ise yeni yılla beraber albüm kayıtlarına başladıklarını ve yeni albümü Eylül’de yayınlayacaklarını öğrendim. Umarım yeni albüm sonrası tekrar İstanbul’da görme şansımız olur kendilerini! Bu harika konseri düzenledikleri için Bronx’a ne kadar teşekkür etsek az sanırım.

Konserin son parçasının 2011 canlandırması. Uçtuk dedim inanmadınız!

2072_63888405139_4599_n

55065_10150089114770140_5990319_o