Son albümü, ‘Unpatterns‘i Wichita Recordings etiketi ile 2012 yılında bizlerle paylaşan İngiliz elektronik müzik ikilisi Simian Mobile Disco, 9 Ağustos’ta yayınlanacak yeni albümü ‘Whorl‘ için hazırladıkları teaser’ı bizlerle paylaştı. İkili albümün kaydı için ilginç yönteme başvurarak yanlarına birer modüler synth ve sequencer alarak Pioneertown’da yüzlerce hayranının karşısında live kayıt yapmış. Kendi sözleri ile ‘under the desert sky’ diye tanımladıkları bir atmosferde bana kalırsa müziklerindeki yeni bir bölümün başlangıcını yaptılar. Daha duygusal ve karanlık bir teaser müziği ile karşımıza çıkan ikiliden Shaw’ın albüm için açıklaması ise şöyle;

“The recordings we did in the studio while we were writing and rehearsing the new material for Whorl were simply “live” takes – the system we’re using has limited ability to save patterns in the sequencer, but nothing like the flexibility of a computer. Live performance and studio composition are essentially now the same process, rather than the common method of writing a track using the computer, and then working out ways to perform it live. We planned not to slavishly limit ourselves just to this performance – when we came to mixdown the album, we used portions of three sessions – the show itself, an extended jam we did in the desert the day before, and a little of our London studio rehearsal.”

4. stüdyo albümünü bizlerle buluşturacak ikili için gerekli sabırsızlık hakkımı sonuna kadar kullanıyorum. ‘Put Your Hands Together‘ ile bekleme moduna geçerek albümün tracklist’ini de bir kenara iliştirelim!

TRACKLIST:
01 “Redshift”
02 “Dandelion Spheres”
03 “Sun Dogs”
04 “Hypnick Jerk”
05 “Dervish”
06 “Z Sphere”
07 “Nazard”
08 “Calyz”
09 “Jam Side Up”
10 “Tangents”
11 “Iron Henge”
12 “Casiopeia”