“Biraz otursa mıydık seninle şu dünyada?” Zeynep Arkan.

Tesadüfen karşıma çıkan bu söz, Marissa Nadler ve müziği ile oldukça uyumlu oldu. Daha önce de dediğimiz gibi, Marissa Nadler hangi çağa ait olduğu bilinmeyen bir kadın. Hangi günün, hangi saatin şarkısını söylüyor belli değil. Emin olabileceğimiz tek şey Marissa Nadler “bungun” müzik yapıyor.

Marissa Nadler yani, her şeye tezat dream-folk şarkıcısı, albümü July‘dan (albüm incelemesi için şuraya) ikinci klibi bizlerle paylaştı. Şubat ayında çıkan albüm, topladığı olumlu eleştirilerle Marissa Nadler’ın unutulmayacak işlerinin başında gelecek gibi duruyor. Klibin yönetmenliğini 1987’den 1991 yılına kadar dream-pop yapan  Galaxie 500‘ün basçısı Naomi Yang çekti ve şarkıyla ilgili birbirinden özel yorumlarda bulundu.

Şarkının adı Drive ve son 20 yılda özellikle “There is a light that never goes out“dan sonra müzik dünyasında “drive” kelimesi büyük önem taşıyor. Hatta bence yol edebiyatı diye bir şey kesinlikle var. Kavinsky‘nin de Drive adlı film için yaptığı Nightcall ile önümüzdeki yirmi yıl yolun, arabaların, gece sürüşlerinin hem müzik hem sinema hem de edebiyat dünyasında daha uzun süre yeri olacak gibi duruyor.

Marissa Nadler’ın klibi ise baya başarılı olmuş. Durağan ama bir derdi olan klip izleyeceksiniz aşağıda. Naomi Yang kliple ilgili “Marissa’nın müzik tutkusunu anlatan bir şeyler…” diye özetliyor ve ayrıca şarkıyı dinledikten sonra bir yolda, dümdüz gitmenin hiçbir hisle eş değer olamayacağını düşünüp son çalışmalarının hepsi bir arabanın ön koltuğundan çekilen yollar olduğu, Fransız sanatçı Bernard Faucon‘a danışıyor ve sanatçı çektiği yol videolarının klipte kullanılmasına izin veriyor.