Ülkemizin görüp görebileceği müzik dünyasının en sansasyonel isimlerinden biri Aaron Funk, aka Venetian Snares, Snares Man!, Vsnares, BeeSnares, Last Step, Snares, Speed Dealer Moms, Poemss (istediğiniz birini seçip hitap edebilirsiniz) 23 Mayıs’ta Vayb organizasyonluğunda RE/TUNE serisinin son halkası olarak İstanbul’u sallamaya, yıkmaya, yok etmeye gelecek. Peki Aaron Funk kimdir dersek şöyle başlayabiliriz;

Geçmiş zaman söyleşilerinden:

q: Is funk your real name? It seems too good to be true.

a: Yes that’s my real name, my family shortened it from funkadelic when they immigrated from saturn.

Kendisi hakkında başlangıç olarak bilgi edinebilmek için bu soru ve cevap çok uygun.

Aaron Funk, Kanada’nın Winnipeg bucağından çıkmış (Winnipeg Is a Frozen Shithole buradan gelmektedir) ve elektronik müziğin dnalarını baştan sona bozan, çarpıcı, işitsel algıyı bozucu bir müzisyendir. Kabaca idm, breakcore, dril’n bass, drum’n bass türleri arasında dolaşmaktadır. Mike Paradinas, aka U-ziq‘in plak şirketi Planet Mu‘ya bağlı olarak üretimler yapmaktadır. Zaten kankaları Mike Paradinas ve Richard D. James olunca Funk’ın da normal bir insan olmasını beklemek saçmalıktan öteye geçemez. Çünkü genel algının tam tersine üretimsel sahada kendine has üslup geliştirmiş yaratıcı müzisyenlerin standart düzlem ve konjonktüre sırt çevirmesi en önemli özellikleri olarak nitelendirebiliriz. Aaron Funk da buna sahip bi beyin. Detrimentalist, Doll Doll Doll, Filth, Songs About My Cats ve birçok kişiye göre diskografisinin en iyisi şaheser niteliğindeki Rossz Csillag Alatt Született albümleri tamamiyle kendi özgünlüğünün ve dehasının yaratıları olarak rahatça söyleyebiliriz.

Bunun yanında diğer yan projelerinden Vsnares mahlasıyla çıkardığı 2370894 isimli albümü ise çarpıcı ve beyni zorlayan kaotik yapısıyla daha ilk dinleyişimde algımı yıkıp geçmiştir.

Diskografisinde 26 albüm, 24 single, ep ve mini albüm bulunan Funk’ın durmaksızın üretim hastalığı ömrünün sonuna kadar devam edecek gibi duruyor.

Elektronik müzikte tek düzelikten ve salt belli başlı tarzlara, türlere saplanıp kalmamak için bir kulağınızı Venetian Snares’a vererek yeniliği, yaratıcılığı, özgünlüğü, uçuruculuğu yakalamanız stockholm sendromuyla eşdeğer düzeydedir.

Bu cuma çok tehlikeli geçeceğini öngörerek şunu söylüyorum, unutulmayacak bir performans unutulmayacak bir gece olacağını size bir saniyeliğine bile duraksayıp acaba demeden rahatlıkla söyleyebilirim.

Venetian Snares:

Soundcloud | Facebook | Twitter | Website | Discogs