İlk defa 2006 yılında Columbia Üniversitesi’nde ortak amaçlar doğrultusunda bir araya gelmiş bu dörtlü 2008 (Vampire Weekend) ve 2010 (Contra) yıllarında çıkardıkları ve listelere en üst sıralarda giriş yapma başarısı göstermiş iki albümleri sonrası bir süredir beklenen üçüncü albümleri ‘Modern Vampires of the City’ 14 Mayıs’ta resmi olarak yayınlandı.

Ezra Koenig, Rostam Batmanglij, Chirs Tomson ve Chris Baio’li Vampire Weekend son albümün en büyük süprizlerinden birini en başından beri albümlerin prodüksiyonunu tek başına üstlenen Rostam Batmanglij’in (aynı zamanda grubun klavye, gitar, geri vokal ve söz yazarlığını da üstlenen kişi) prodüksiyonda yeni bir isimle çalışmaya karar vermesi oldu. Batmanglij, son albüm için aynı zamanda Plain WhiteTs, Usher ve Major Lazer gibi isimlerle de çalışmış olan Ariel Rechthaid ile birlikte ortak bir prodüksiyon çalışması gerçekleştirerek grubun yenilenen müzikalitesi ile de ufak bir ipucu vermiş oluyordu. İkili, Rechtshaid’in LA’deki stüdyosunda Vampire Weekend’in önceki albümlerine nazaran daha karanlık, edebi göndermelerle dolu ve güvenli bölgelerini terk ederek daha maceracı ve yenilikçi bir albüm çalışması gerçekleştirdikleri gözlemleniyor. Grubun en karakteristik özelliklerinden olan Afro-pop melodilerinin de eski albümlerindeki kadar sık kullanılmaması da buna bir örnek teşkil etmekte. Modern Vampires of the City, LA ile birlikte New York’ta da kaydedilmiş bir albüm ve aslında grubun, orijinleri olarak kabul ettikleri bu şehrin önemi de çok büyük. New York sınırları içerisinde eğitimlerini tamamlamış, bir araya gelmiş, müzikal olgunluklarını ve ilk ve son 20’li yaşlarını geçirmiş olan dörtlü bir üçleme olarak gördükleri çalışmalarında bu son albümü bir yüzleşme olarak nitelendiriyorlar.

Grup üyelerinin kendilerini terk etmeye başlayan gençlikleri ile beraber yüzleşmeye başladıkları kalıcı olma kompleksi, Don’t Lie şarkısında geçen “There is a headstone right in front of you..” sözleri ile ölüm korkusu, Unbelievers şarkısında işlendiği üzere inançsızlık, din ve günah temaları gibi bazı tabu konularda insanlıkla paylaşmak ve anlatmak istedikleri var gibi gözüküyor. Peki, bir araya gelmelerinden bu yana geçen 7 yılda müzik piyasası Vampire Weekend’i nasıl görmekteydi? Ralp Lauren giyen, saçları itina ile taranmış, Üst Doğu yakası New Yorklu gençler, 2008 yılı gibi Indie akımının en revaçta olduğu bir dönemde binlerce rakibinin arasından reggae efektli Indie tarzları Afro temalı gitarları ile benzeri olmayan bir imajları vardı. Ve aslında bu imajları yoğun beğeniler ile beraber güçlü önyargılarla da karşılaşıyordu. Son 2 albümlerinde kaymağını yedikleri çıkış imajının artık soluklaşmaya başladığı süreci takiben Vampire Weekend kendi küllerinden yeniden doğmayı başardığı görülüyor.

Albümün şu an için en ön planda olan parçası ‘Step’, Ezra’nın 90’lar hip-pop hayranlığından gelen bir ilhamla ortaya çıkmış. Zira, parçanın ismi bile 90’lı yıllara ait Souls of Mischief’e ait Step to My Girl isimli bir rap demo’sundan geliyor. Ve bununla beraber şarkıdaki melodi orijinali Bread isimli bir Rock grubuna ait olan Grover Washington Jr.’ın “Aubrey” parçasından almakta.


Piyano efektlerinin geri planda merkezi odak olduğu ve koro ağırlıklı ‘Obvious Bicycle’, loş bir piyano odasını dolduran buğulu bir ses eşliğinde süzülerek ilerleyen Hannah Hunt ve henüz resmi bir video çalışması bulunmayan fakat grubun New York performanslarında seyirci özel isteği doğrultusunda çalınan ve büyük bir çıkış yakalayacağı gözlenen Ya Hey de albümün diğer göze çarpan parçaları arasında yer alıyor.

Evet, grup üyeleri yaşlanıyor ve dakikaların amansız bir sürat ile geçtiği New York şehrinde tüm insanlığa yaşam, kaçınılmaz olan ölüm, yakalayabileceğimiz ya da kaçırabileceğimiz fırsatlarla dolu yaşamlarını nasıl geçirdiklerine/geçirdiğimize dair de ufak bir sorgulamadan geçiriyorlar.

Üçüncü albümleri ile beraber şahit olduğumuz bu geçiş bunalımı süreçlerinin ardından sonuca bakarak konuşursak eğer Vampire Weekend bizi daha çok kez şaşırtmaya ve kendine hayran bırakmaya devam edecek gibi. Zira, Vampire Weekend üyeleri kendi sorgulamalarından başarı ile geçmiş gibi görünüyor.