Uyama Hiroto, Japon hip hop prodüktörü ve dj. 2010 yılında bir trafik kazasıyla hayatını kaybeden güzel insan Nujabes‘in kurduğu bağımsız müzik şirketi Hydeout Productions ile 2003 yılında imzaladığı anlaşma çerçevesinde ilk olarak Nujabes‘in 2003 çıkışlı albümü ‘Metaphorical Music’den ‘Letter From Yokosuka‘nın prodüksiyonunda yer aldı. Aynı albümden bir diğer şarkı olan Next View‘de ise Nujabes’in art arda gelen davullarına çaldığı saksafonla eşlik eden Uyama Hiroto chillhop dünyasında adından sıkça bahsedileceğinin siyallerini vermeye başladı.

Takım arkadaşlarıyla yaptığı düetler ve prodüksiyon işleri sonrası 2008 yılında ilk albümü olan ve adını Jack London’ın romanından alan ‘A Son of the Sun’ı piyasaya sürdü. Albüm Nujabes etkisiyle bir hip hop albümü olarak anılsa da hemen hepsini kendi çaldığı çok katmanlı piyanolar, saksafon, gitar, klavye ve az da olsa sahip olduğu vokalleriyle daha caz bir çizgide yer aldı.

Japon ezgilerinin chill-out ile buluştuğu ve huzura davetiye çıkaran şarkı ‘81summer’ ile açılış yapıp ardından heyecanlı ve hayat dolu ‘Climbed Mountain’ ile devam eden albüm, adının SomaFM ve DI FM gibi hatırı sayılır internet radyolarında sıkça duyulmasına olanak veren ‘One Dream’ ve ‘Nightwood’ sonrası bir klasik olan waltz temposunun Elliott Smith dışında rahatsız etmeden kullanılabiliceğinin kanıtı olan ‘Waltz For Life Will Born’ ile devam ediyor. Giderek yükselen ve vaktin nasıl geçtiğini sorgulatan ‘Ribbon In The Sea‘ ardından rahatlatıcı ve yeni bir bölüme gelindiğinin habercisi ‘Port51 (Interlude)’ sonrası Uyama Hiroto‘nun kış tarafı ‘Carbon Rose’, albüme büyük bir farklılık katıyor. Özene bezene yazılmış sözleriyle Golden Boy tarafından seslendirilen ve Uyama Hiroto altyapısına duruşuyla karakter kattığı ‘Vision Eyes’ sonrasında bol turntable’lı ‘Fly Love Song‘ albümün hip hop tarafını ve Nujabes etkilerini gözler önüne sererken ‘Last Transit (Prelude)’ ile bölüm sona eriyor. Kendine dönüp yazı yaşatmaya devam eden albüm, ‘Stratus‘ta piyano kullanımının inceliklerini gösterirken ‘Walk In The Sunset’te kullandığı gitarla minimal bir tat vermeyi başarıyor. Tam anlamıyla bir kapanış şarkısı olarak ‘Color Of Jade’, dinlediğiniz için teşekkürler havasıyla Uyama Hiroto’nun bir alkışı hak ettiği kanıtlıyor.

Uyama Hiroto, A Son of the Sun‘ın keyfini sürerken bir yandan da Hydeout Productions’ın 3 yıl içinde yayınladığı ‘Modal Soul Classics’, ‘Mellow Beats Friends & Lovers‘ ve ‘Modal Soul Classics II’ adlı 3 toplama albümde de yerini alıyor. Zamansız ölümünün ardından yayınlanan ve Nujabes‘e adanan ‘Modal Soul Classics II’de, 1993 yapımı film Schindler’s List’in soundtrack’lerinden ‘Give Me Your Names‘i sample olarak kullandığı şarkı ‘Faure’ ve ‘Homeward Journey’ ile yeteneğini bir kez daha gözler önüne seren Uyama Hiroto, Final Fantasy IV soundtrack’leri arasında bulunan ‘Theme Of Love‘a yaptığı remix’le Japon video oyun firması Square Enix‘in yayınladığı ‘Chill SQ’ albümünde yer alıyor. 2011 yılına gelindiğinde Nujabes‘in ölmeden önce kayıtlarına başladığı albüm ‘Spiritual State’i Hydeout Productions’ın en önemli ismi olarak, arkadaşları Substantial ve Pase Rock ile tamamlıyor. ‘Spiritual State’, ‘Gone Are the Days‘ ve ‘Island’ adında üç Uyama Hiroto şarkısına sahip albüm, dinleyiciler tarafından Nujabes‘in kariyerine mükemmel bir son olarak yorumlandı.

18 Ekim 2014’te Roph Recordings‘in yayınladığı ‘Freedom Of The Son‘la Uyama Hiroto, Nujabes ve Hyper Recordings birliği olmadan çıkarttığı bu albümle artan dinleyici kitlesini büyülemeye devam ediyor. Albümde bulunan çoğu şarkının adı ‘A Son of the Sun’ albümündeki şarkıların zıt anlamlıları şeklinde kurgulanmış. ‘81autumn’ ile eskisi gibi başlayan albümde sıra ‘Compass‘a geldiğinde işler enerjik bir hal alıyor. Ben bu tarz müzik yapıyorum şarkısı olarak gördüğüm ‘One Day’ sonrası ‘Light’, hemen içine alan ve sert kick’leriyle döneme uyum sağlayan bir prodüksiyon gibi gözüküyor. Enstrümantal tarafını ustalıkla kullanan Uyama Hiroto, mutlaka ki toplama chill-out albümlerinde yerini alacak ‘Waltz for Life’ ardından Pase Rock’ın seslendirdiği ‘Relax Your Mind‘ ve Cise Starr’ın eşlik ettiği ‘Soul Of Freedom’, albümdeki chillhop koltuklarını dolduruyor. ‘Reminiscence Jazz’ ve ‘Become One Live Sun’da ağırlığı hissedilen jazza dönüş ve ‘Spektrum‘un tam anlamıyla bir RnB şarkısı olması Uyama Hiroto‘nun müzik türlerinin bu kez daha genel kategorilerinde gezdiğini hissettiriyor. Çok yönlüyüm göstergesi mi Nujabes yokluğu mu bilinmez. En kendine has ve ömürlük bulduğum ‘Waiting For‘ albüme büyük bir artı katarken house vokallere sahip ‘Peaceful Quiet’ ve ardından yine kapanış şarkısı özelliğiyle ‘Just For You’ albümü sonlandırıyor. Bitmeye yakın saksafonunu konuşturan Uyama Hiroto her şeyden bir parça kattığı albüm ‘Freedom Of The Son‘la müzik hayatının yeni bir bölümüne yelken açmışa benziyor.

FACEBOOK | ROPH RECORDINGS | HYDEOUT PRODUCTIONS