Sinemaseverlerin yıllardır eksikliğini çektiği ücretsiz ve online film izleme platformu ihtiyacını ‘Popcorn Time‘ gidermeyi başarmıştı. Son zamanlarda hızla büyüyen çevrimiçi müzik dinleme piyasasında karşımıza çıkan tüm opsiyonlar ya ücretli kullanıma ya da reklamlara maruz kalmamıza neden oluyor. Tüm bu rekabet ortamı da çevrimiçi müzik kanallarının kullanıcıların bağlılığını arttırmaya yönelik hamleler yapmasına neden oluyor. Fakat geçtiğimiz günlerde duyurulan Aurous, ‘Popcorn Time for music’ tanımıyla bizlere sunularak tüm bu sorunları ortadan kaldıracak bir iddia ile karışımıza çıktı.

Uygulama, internet üzerinden tüm müzikleri ücretsiz olarak dinleyebilmeyi vaat ediyor. Aurous, BitTorrent içerisindeki bilinmeyen dağıtıcılar üzerinden paylaşılan dosyaları tarayarak bizlere kullanışlı bir arayüzle istediğimiz müziği dinleyebilme fırsatı tanıyor. Uygulamayı geliştiren Andrew Samspon yaptığı açıklamada Aurous’un zaman içinde banner merkezli reklam ya da sponsorlu içerik alabileceğini fakat hiç bir şekilde müzik yayınının arasına giren sesli reklamlara izin vermeyeceklerini duyurdu.

Dijital müziğin olumsuz bir eğrinin içerisine girdiği şu dönemde kalıpları yıkabilecek yapıya sahip olan Aurous, ekim ayı içerinden Windows, Mac, Linux ve Android işletim sistemlerinde kullanılmaya başlanacak. Telif haklarının üst seviyede tutulmaya çalışıldığı dijital ortamda Aurous’un nasıl konumlanacağı merak konusu. Bekleyip göreceğiz.

Website

Aurorus_Screenshot