Hayır, trampet değil, trompet. Bu enstrümanlara kim isim vermiş bilmiyorum ama ikisinin bu kadar karıştırılıyor olması bence üflemeli olan trompete biraz haksızlık olmuş. Tüm bunları düşünüp, trompete daha fazla dikkat kesilince, yeteri kadar övülmediğini keşfedebilirsiniz. Bize öyle oldu. Hatta duyduğum anda unutamadığımı fark ettim. Çünkü trompet, olduğu her yeri çok daha görkemli bir hale getiriyor. Trompeti nasıl ayırt edeceğim, nasıl anlayacağım diye soruyorsanız işte size ders niteliğinde örnekler. Bazılarınız trompet umurumda değil, iyi müzik dinlemek istiyorum diyorsa, onlar da doğru adresteler. İşte bazı şarkılardan veya albümlerden kulağımdan hiç gitmeyen trompet sesleri;

1. Beirut – “The Rip Tide”

Her albümünde üflemelilerin görkemini Balkanlardan çalan Beirut’un The Rip Tide’ının yeri ayrı olmalı. Kışın soğuk kuma oturma, yazın da gölgedeki sıcaklık oranıyla boğuşma şarkısı olarak dinlenebilir. Trompetlerin, piyano ile dans edişi ise muazzam.

2. Sophie Hunger – “Le Vent Nous Portera”

Sophie Hunger’ın müzik piyasasında çok büyük bir fark yarattığını söylemek yanlış olabilir. Güzel sesli, akustik caz şarkılar yapan bir şarkıcı olarak anabiliriz onu. Ama Le Vent Nous Portera yorumundaki trompet solosu, içinizden bir volkan yükseliyormuş gibi hissetmenize neden olacak. 2:06’da başlıyor.

3. Mark Ronson & Bruno Mars – “Uptown Funk”

Bruno Mars gibi dans etmek kolay görünebilir, denemekten korkmayın. Yapılıyor çoğu hareket yani. Şarkı oldukça başarılı, vokaller insanı uçuruyor, ritim aklımızı başımızdan alıyor ama üflemeliler şarkıyı dinlerken çıldıracakmış gibi enerji sahibi olmanızın tek sebebi. İşte karşınızda üç tuşlu trompetin yapabilecekleri;

4. The Antlers – “Hotel”

Son albümleriyle gerçekten öpüp başımıza koymamız gereken bir iş çıkardılar ortaya. The Antlers, dönüp dönüp dinleyebileceğiniz, sığınabileceğiniz bir liman ve trompet kullanmayı çok seviyorlar. Özellikle Hotel şarkısında yükselen muazzam trompetler ve davulların rengi, müziği tekrar minnet duymanızı sağlayacak.

5. Sezen Aksu – “Allahın Varsa”

Aslında Sezen Aksu’nun Goran Bregovic ile yaptığı albüm Düğün ve Cenaze, Balkan müziğinin tüm tatlı tınılarını 1997 yılında hayatımıza soktu. Albümün tamamını buraya eklesek de albümdeki trompet etkisini anlatamayız. O yüzden en sevdiğimi seçtim. “Be vefasız, sana martılar getirdim” dedikten sonra, trompetlerin ani girişine hazırlanın.

6. The Cake – “Short Skirt, Long Jacket”

Chuck dizisi ile meşhur olan leziz The Cake’in ‘Short Skirt, Long Jacket’ şarkısı, açılışını trompetlerle yapıyor. Daha sonra sakinleşse de gittikçe trompet etkisi hissediliyor şarkıda. The Cake sevmek için sebep aradığınızı sanmıyorum ama bu şarkıyı bir de trompetleri düşünerek dinleyin. Gülümseyeceksiniz.

7. Young Money – “Trophies (Explicit)” ft. Drake

Elbette bu şekilde kibar ve naif devam edemem. Trompetin rap müziğine inanılmaz yakıştığını belli etmem gerekiyor. Young Money’in dinlerken mutlaka kafanızı sallamanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan Drake ile ortak şarkısı Trophies, trompetin her yere yakıştığının en güzel kanıtı.

8. Bon Iver – “For Emma”

For Emma Forever Ago, Bon Iver ile tanışmamıza vesile olan albüm. Justin Vernon ayrılık acısıyla kendini bir kulübeye kapattı ve ortaya bu kusursuz albüm çıktı. For Emma şarkısı ise trompetlerin dansıyla açılıyor, sonrasında da kusursuz Justin Vernon vokali ile karşılaşıyoruz. Bon Iver genel olarak havai fişek gibi şarkılar yapıyor. Perth de bunlardan biri. Ayrıca Volcano Choir projesinde de trompetlere yer verdi. Yani, Justin Vernon, trompeti duymak için doğru bir isim.

9. Muse – “Knigths Of Cydonia”

Yeni albümleri her ne kadar heyecan verici görünmese de Muse’un bu şarkısı tüm övgüleri sonuna kadar hak ediyor. Rock’n Coke sahnesinde canlı dinleme şansını yakalayanların da akıllarından çıktığını sanmıyorum. Trompetler ise şarkının tüm görkemini başından sonundaki çıldırmaya kadar taşıyor.

10. Gevende – “Esinti”

Gevende şarkılarında üflemeli enstrümanları çok başarılı kullanan bir grup. Yetenekleriyle gurur duyup, yerli sahnede böyle farklı olmayı başardıkları için kendilerini tebrik ediyor, tüm bu trompetler için de teşekkür ediyoruz.

11. Shakira – “Hips Don’t Lie”

Bu şarkıyı bir dönem hepimiz çok dinledik. Latin tadına trompetlerin çok yakıştığını kabul etmelisiniz. Aslında duyduğunuz neredeyse her latin şarkısında trompet bulunuyor. Dilime takıldığı ve bir türlü şarkının ne olduğunu bulamadığım için bu örneği Shakira ile verme kararı aldık.

12. Pink Floyd – “Atom Heart Mother Suite”

Elbette listeyi onlarla kapatacağım. Pink Floyd’un 70 yılında çıkardığı efsanevi albümün açılış şarkısı, muazzam trompetlere ev sahipliği yapıyor. Saykodelikliğe trompet ile geçiş yapmak için sizi şarkıya alalım;