Fotoğraf: Muhsin Akgün

G

eçtiğimiz yıl neredeyse bu zamanlarda Nisan Ak‘ı Indiegogo projesi için hazırladığı videoda “Türkiye’nin üçüncü kadın orkestra şefi olmak istiyorum.” derken duyduk ve bu hayalini “çekleştirmek yolunda yeteneği, çabası ve başarısıyla ilerlemek yerine maddi kaynakların yetersizliğiyle boğuştuğunu öğrendik. Açtığı toplumsal fonlama kampanyası ile Nisan Ak, okulunun ücretini yatırarak eğitimine devam etti. Şimdi orkestra şefi olmak için çıktığı uzun süreli yolculukta tekrardan desteğe ihtiyacı var.

Geride kalan yüksek lisans eğitiminde bir çok çalışmaya imza atan Nisan Ak, bu yaz Berlin Sinfonietta’yı yönetecek 7 genç orkestra şefinden biri olacak. Ayrıca kendisi Amerika’nın en prestijli festivallerinden biri olan Eastern Music Festivali’nde orkestra şefliği programı üyesi olara seçildi. “Orkestra şefliği uzun pişen bir meslek, bense kariyerime daha yeni adım atıyorum.” diyen Nisan Ak, eğitimini sürdürebilmesi için indiegogo kampanyası üzerinden yeniden sponsor araşına çıktı.

Türkiye’nin kuruluşundan bu yana kısacık, iki kişilik kadın orkestra şeflerinin arasına Nisan Ak da katılsın ve ardından bu liste büyüsün istiyoruz. Sahneyi daha fazla işgal etmeden sözü Nisan Ak’a bırakıyoruz.

Nisan Ak’ın kampanyasına destek olmak için lütfen Indiegogo sayfasını ziyaret edin.