E

n son 2010’da “Heligoland” albümü ile yüzünü gösteren Massive Attack, bugün “Ritual Spirit” adlı EP’sini yayınladı. Grup ayrıca EP’deki dörtlü arasında yer alan “Take It There” şarkısına hazırlanan video klibi de bizlerle paylaştı.

Massive Attack sadece başarılı bir grup değil, yeni bir müzik akımıyla beraber farklı bir kültürü müzikseverlere aşılamış bir efsane. Ancak son dönemlerdeki çalışmalarının gözlerden uzak bir yere edinmelerine neden olduğuna da karşı gelemeyiz. “Heligoland“in çıkmasının ardından “Massive Attack Passive Attack oldu ya!” gibi yorumlar sokaklarda gezmeye başlamıştı. Sanırım bizleri üzen taraf ise bu sert yorumda bir doğruluk payını görmüş olmamızdı. Albüm “Paradise Circus” gibi bir şarkıyı barındırsa da eski çalışmalarının salgıladığı o karanlık duygular ve hazdan yoksundu. Bir devrin sonu geldi diye düşünmüştük…

Bugün yayınlanan “Ritual Spirit”, Massive Attack’ın daha bitmediğini kanıtlar nitelikte. O karanlık, korkutucu ve benim “sorgulatıcı” olarak tanımladığım havayı tekrar yakalayan Bristol’ın ağır ağabeyleri, uzun süre unutulmayacak bir çalışmaya imza attı. İşin güzel kısmı ise, Tricky‘nin de albümde yer alması.

Massive Attack’ın yeni single’ı “Take It There‘in Hiro Murai imzalı videosunu izlemek isteyenleri aşağıya alalım ve Trip-Hop’un efsanesine hoşgeldin diyelim. Ayrıca albümün tamamını merak edenler de azıcık aşağıda buluşabilir.