Albüm Puanı: 8/10

Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2014
Label: Columbia Records (2014)

Öne Çıkan Şarkılar:

Technically, Missing
Clue Two
Consummation
The Way He Looks At Me

 

Trent Reznor & Atticus Ross ve David Fincher iş birliği son halkası Gone Girl filminin orijinal soundtrack’i ile tekrar karşımıza çıktılar.

‘The Social Network’ ile başlayan bu seri ‘The Girl with the Dragon Tattoo’ filmiyle devam etti. Aslında bu ekibin David Fincher’ın gerilim – dram – macera adapte konseptinin işitsel boşluklarını çok iyi doldurmasından ötürü bu iki filmin soundtrack’lerinin başarılı sonuçlar elde etmesini sağladı. Özellikle The Social Network’ün soundtrack’i Altın Küre ve Oscar ödülü başta olmak üzere dokuz ödül almasıyla epeyce ön plana çıkmıştı. İkili, The Girl with the Dragon Tattoo’ soundtrack’i ile de başarılarını iyice perçinlemiş oldular.

İkilinin soundtrack konusunda başarılı olmasında iki önemli faktör var. Birincisi; iki müzisyeninde stüdyo üretimlerinde ince eleyip sık dokuyan halet-i ruhiyeleri ve kreativitelerin çok üst seviyede olması. İkinci faktör ise filmi gayet iyi çözümleyip her dakikasını ayrı ayrı inceleyip içini müzikal olarak özenle doldurmasıdır. İkili şimdi de geçtiğimiz günlerde gösterime giren ‘Gone Girl’ filminin soundtrack’inde karşımıza çıkıyor.

David Fincher konseptinin kaotik ve nevrotik ambiyansını çok iyi yakalamış olan ikili, bu konsepti, minimal, ambient, drone, post-industrial ve neo-classical janrları güzelce harman edip temel bütünlüğü oluşturarak elde etmiş. Ayrıca tamamiyle orijinal soundscape kullanımı bu albümde daha belirgin bir hal almış. Genel olarak sahne geçişleri, kritik sahneler ve önemli olayları anlatma dilleri yer yer farklılaşırken bununla beraber alelade kompozisyonlar üretiminden kaçıp daha çok filmin içinde yer almışcasına bir durum söz konusu. Deneysel sound’a yaklaşımları organik tutmakta zarar görmüyorlar. Ayrıca standart soundtrack kalıplarına ters düşen uzun melodiler ve kompozisyonları kullanmayı tercih eden ikilinin soundtrack albümleri seksen yedi dakikalık işitsel bir eser niteliğinde.

‘Gone Girl’ albümü ile beraber rüştlerini ispatlayan ikili, kanımca film müziği üretme sahasına getirdikleri özgünlük her daim kendinden söz ettirecek bir durum olacaktır.