T

ozlu rafları karıştırmaya devam ediyor, bu kez de yola 60’lardan çıkıp, önce Johnnie Jackson & The Blazers ve Coopersville’li kayıp grup The Psychotics’e sonra da bir şekilde blues ve diskoyu buluşturan Elmer & Brenda Parker and The Nite Lighters’a uzanıyoruz.

Soul müziğin önemli gruplarından Johnnie Jackson and The Blazers tayfasının ‘What You Gonna Do’ parçası, ardı ardına açtığım parçalar ve çeşitli funk / soul gruplarının tuhaf hikâyeleri arasında kendini göstererek gecemi ele geçirdi. Senesini kestiremedim, ancak gitarist Andy Dyson’ın aynı parçayı 64’te canlı bir performansta çalması, aşağı yukarı 61-63’ seneleri arasında piyasalara ‘single’ olarak çıktığını gösteriyor. Sersem ve aylak temposu parça boyunca sürüyor, vokal Merle Spears’in ‘ikna edici-paylaşımcı-hikâyeci’ tarafı soul müziğiyle tencere-kapak uyumu sağlıyor, ortaya da kesinlikle dinlenilmesi gereken bir sonuç çıkıyor.


Michigan’ın Coopersville bölgesinden çıkma The Psychotics grubunun 66’ senesinde piyasalara sürdükleri ‘If You Don’t Believe Me, Don’t’ kaydı  gene dinlenilmesi gereken bir başka şarkı: Parçanın merkezinde hissedilebilen kızgınlık ve teslimiyet arzusu, sunduğu atmosfere genellikle garage parçalarında görülmeyen tuhaf bir bluesy havası katmış, belki de bu açıdan türünün nadir örneklerinden bir tanesi. Vokalin yavaşça ve acele etmeden söylemesi, ister istemez garage türünde hissedilen kızgınlığın başka bir şekilde de sunulabildiğini gösteriyor.

Gene senesini bilmediğim, ancak ‘disco era’ dönemine yakın olduğuna inandığım, tahminimce ortaya çıkışı 60’ların sonlarına tekabül eden eğlenceli bir funk / soul parçası ‘Go To Get Back To Louisiana’. Elmer & Brenda Parker ikilisi ve onlara eşlik eden The Nite Lighters tarafından kaydedilmiş. Brenda Parker’ın büyük bir sabırla söylediğini düşündüğüm arka vokali, parça boyunca süren kaypak ve bluesy havasıyla dinleyiciyi içinde tutuyor, araya sıkıştırılan saksafonlar ve davulun standart vuruşları da, özlemini duyduğumuz R&B müziğinin bir başka tarafını gösteriyor gibi.