19 yaşında Londra çıkışlı prodüktör/müzisyen Tom Misch, 3 yaşında babasının onu zorla keman derslerine yollamasıyla müzik hayatına giriş yaptı ve 9 yaşında kız kardeşinin gitar çalmasının arından da gitar derslerine başladı. Klasik müzikle başlayan hayatı, 90’larda J Dilla ve Slum Village gibi isimleri dinlemesi sayesinde neo-soul, caz ve soul ile haşır neşir olup hip-hop’ın en naif halinden kendine bir pay çıkartmasını sağladı. Tom Misch, oluşturduğu beat’leri “Beat Tape 1” adlı 20 şarkılık bir albümde topladı ve dinleyiciyi enstrümantal bir yolculuğa çıkarttı.

Aynı  zamanda Mos Def ve Notorious BIG gibi isimlerle yaptığı mash-up şarkılarıyla ünlenirken, kendi kurduğu plak şirketi Beyond The Groove‘dan ilk single’ı “Memory“i yayınladı. Her şarkıda olduğu gibi gitar ve kemanını çaldığı, aynı zamanda söylediği, piyano ve davullarıyla bir çok katmandan oluşan “Memory“, Tom Mirsch için büyük bir adımdı.

Önceleri  küçük konserler verip yanında gitar çaldığı arkadaşı Carmody ile “The Last Song” ve “We Used To Know” adında iki mütevazı şarkı yayınlayan Tom Misch, bu birlikteliğe karşı olumlu yorumlar almasıyla işleri ilerleterek yeni bir proje edasında Carmody ile farklı zamanlarda iki şarkı daha yayınladı. Birlikte yayınlayacaklarının haberini verdikleri EP’nin ilk single’ı “Realese You” dışında “Atmosphere” ikilinin tanınmasında büyük rol oynadı.

Los Angeles’lı plak şirketi Soulection‘ın oluşturduğu White Label Series‘den gelen br e-mail doğrultusunda 2014 Nisan ayında evinde kaydedip yayınladığı üç şarkılık EP, Tom Misch‘in kariyerinin en önemli adımıydı.  Prodüksiyon kalitesi açışından dört dörtlük, çaldığı keman ve gitarlara kendinizi bırakıvermenizi sağlayan “The Journey“,  solosuyla dinlediğim günden itibaren gönlüme taht kurup  sade bir bitiş yapabilecekken vokalinin girmesiyle büyüyen, Tom Misch‘in  kendini bulduğu yegane şarkı olarak aklımda kaldı. Albümün ikinci şarkısı olan “South East” ağırlık verdiği piyano sonrası synth hissi veren vokaliyle yerini davul, clap’ler ve gitarın tüm dikkatleri üzerine çektiği “Risk“e bırakırken özellikle J Dilla severleri bir araya toplamasıyla gözden kaçmadı.

“Basically this EP is me attempting to make instrumentals that will effect people moods in a positive way but also make people think, all produced and recorded by myself in my bedroom. I’ve used a combination of obscure jazz samples but mostly live instrumentation that I’ve recorded, so I recored guitar, violin, bit of vocals and sound effects etc…”

Tom Misch son olarak geçtiğimiz günlerde Carmody ile beş şarkılık ‘Out To Sea’ adında bir EP yayınlayarak yeni sulara yelken açtı. “So Close” ile başyalan EP, özenle yazılmış oturaklı sözlere sahip “With You” ile devam ederken single olarak yayınladıkları ve bence albümün en iyi şarkısı olma özelliğine sahip “Release You” sonrası  doğru kişilerin eline geçtiğinde muhteşem remix’lerinin ortaya çıkabileceği sevimli bir dans şarkısı olan “Paper Planes“i albümün kapanış şarkısı olan “Outro” takip etti.

Şu sıralar caz gitar eğitimi almak için okuluna devam eden ve bir yandan da Beat Tape 2 üzerinde çalışan Tom Misch‘den en yakın zamanda yeni haberler duymak dileğiyle takipte kalın.

FACEBOOK  | SOUNDCLOUD | CARMODY