7 Ağustos gecesi, İstanbul Parkorman için huzurlu bir geceydi. İnsanların sabahtan kapıların önünde kalabalıklaşmaya başlamasıyla zaten güzel bir gece olacağı belliydi.

Saat 20:30’da Eskişehir kökenli deneysel rock ön grubu On Your Horizon sahne aldı. Gitar, bas, çello ve davulun yer aldığı bu grup aslında çok beklenmedik dakikalar yaşattı bize. Tamamen enstrümantel ve tamamen deneysel olmaları ama içinde rock esintilerinin de olması bizim çok alışık olmadığımız bir şey, hele ki bir solist olmayınca ve soft-rock müziği yapılınca hepimiz bir affalıyoruz. Öyle ki zaten sahne aldıklarında bir afallama söz konusuydu. Onlar ama eminim buna hazırlıklılardı ki bizi yaklaşık bir buçuk saat boyunca asıl konsere hazırladılar ve sıkılmamızı değil tam tersi heyecanlanmamızı sağladılar. Onlara teşekkür ediyoruz ve daha çok dinleme fırsatı yaratmalarını rica ediyoruz.

Saat 22:00 sularında ışıklar hafif kısıldı ve sahneye The XX üçlüsü; Romy Madley Croft, Oliver Sim ve Jamie Smith çıktı. The XX, 2005 yılında İngiltere’de kurulmuş bir indie-pop grubu. İlk kurulduğunda dört kişiden oluşan grup şu anda bilinmeyen sebeplerden dolayı üç kişi olarak devam ediyor. Indie-pop aslında sadece laf olsun diye verilmiş bir isim bence. Yaptıkları müzik her türlü sınır aşıyor ama bildiğimiz yollar ile değil. Pink Floyd’dan bildiğimiz uzun gitar akorlarından esinlenip deneysel indie müziğini iyice yavaşlatıp müzik yapıyorlar. İki vokalistin sesleri çok dalgın, ‘hayal mayal’in tanımları ve birbirlerine o kadar iyi uyuyor ki bazen sesler karışıp bir oluyorlar.

İki vokal olan Romy ve Oliver’ın çok seksi, eş siyah takım elbiseleri çıktıkları an gözlerimizi sahneye kitledi, bir daha da ayıramadık herhalde. Hele ki bir de ışık gösterisi başlayınca iyice kaptırdık kendimizi müziğe.

Konser’deki songlist’i çok insaflı hazırlamışlar ki iki albümleri: XX ve Coexist’ten encore’lar dahil 8’er parça vardı. Grup çok sakince şarkılarını söyledi, encore’larını yaptı ve sahneden ayrıldı. Gerçekten kayıtta nasıl duyuluyorlarsa sahnede de aynı şekilde duyuluyorlar. Yaptıkları müziğin kalitesi çok tutarlı ve çok profesyoneller. Konserin bitiminde dikkat ettim de herkes acaip huzurluydu. Bir rock konserinden çıkıyor olsaydık herkes son metroya yetişmek için birbirini ittirir kaktırırdı, gazı da almışlar tabii. Ama bu konser bitiminde herkes birbirini gülümseyerek çıktı. Belki de metro ek sefer yapmıştır bilemiyorum.

Özetle huzurla dolduk, huzura doyduk.