Hisli çocukların, narin ablaların ve “bakma sen, ben onlar kimse bilmezken keşfetmiştim”cilerin favori gruplarından The XX‘le Parkorman’da hunharca huzura boğulmamıza sadece 2 gün kaldı. Laflamakta olduğumuz kitle XX’ciler olmasa yatçez kalkçez yatçez kalkçez hooop burdalar esprisi de yapardık ama bu şartlar altında komik olamayacak kadar anlaşılmaktan uzak kalırmış gibi geldi.

The XX’in Türkiye’ye ilk kez gelecek olması, Vodafone Istabul Calling konserleri kapsamında açıklandığnda kendilerini dinleyenler efendi insanlar olduklarından çocuk kesmeseler de sakin sakin coşkulanmış, huzura canlı performans eşliğinde doymanın hayallerine dalmışlardı. Indie/slash/dream pop’un son dönem efendileriyle randevu bu kadar yaklaşmışken şimdi o hayallerden uyanıp gerçeğe hazırlanma vakti.

Msn dönemine yetişmiş olsalar en çok konuşma penceresinde aynı anda gönderilerek iş atma malzemesi edilen şarkı olma rekorlarının tamamını kıracak Intro’larıyla küçük küçük yürünmelerin büyük isimleri listesine zirveden giriş yapmış, devamında gelen single’ların başarısıyla da yazışma materyallerinin vazgeçilmezleri ligine yükselmiş bir grup söz konusu. Dolayısıyla konserden en iyi randımanı almanın yolu böyle sarılmacalı, ayakları sağa-sola-öne-arkaya minik minik oynatıp adına da derler dans’çılık yapmalı bir +1’le, ya da mutlaka çift sayı elemana sahip kalabalık gruplarla gitmek. Bu noktada kızlı erkekli konserlere özenen siz gençlerimize hizmetten kaçınmadık ve bir önceki cümlede aklınıza gelen potansiyel +1’e karşı ikna ediciliğinizi arttırmak adına sunacağınız paket program dahilindeki XX’e hızlı giriş şarkılarını aha da şu şu şekilde listeledik;

Intro

Neden önemli bıdı’sı: çünkü pek şahane; 2 dk’lık orijinal uzunluğuyla yetinilemeyecek oranda güzel

Crystalised

Neden önemli bıdı’sı: 2009’da çıkmış debut albüm XX‘den debut single

Islands

Neden önemli bıdı’sı: grubun listelerde en başarılı olmuş single’ı

Angels

Neden önemli bıdı’sı: 2012’de gelen ikinci albüm Coexist‘in lead single’ı

Chained

Neden önemli bıdı’sı: because çok güzel, that’s why.

Fiction

Neden önemli bıdı’sı: kronolojik olarak en taze single

 

7 Ağustos’ta Parkorman’ın kapıları 18:00’da açılacak, ön grup olarak On Your Horizon türlü çeşitli güzellikler sergiliyor olacak. Üstelik yeterince şanslı bir konser kitlesi olabilirsek o arada XX’cileri aramıza karışmış eğlenirken de görebileceğiz belki; biz de bağlı oldukları label record’un Londra’daki Day + Night festivaline dair paylaştığı video’nun yalancısı ve duacısıyız: