A

rt arda yayınladığı iki EP “Disk” ve “Seneca” ile deneysel müzikte yeterli ilgi göreyen James Hilten, The Range isimli projesiyle 2013 yılında yayınladığı ilk albümü “Nonfiction”ın ardından gelecek adına sağlam bir adımlar atıyor.

Matematik okumasının ardından müzikle ilgilenmeye başlayan The Range, ilk olarak şarkılarını oluştururken kullandığı sample’larla dikkat çekti. 11 şarkının yer aldığı “Nonfiction”da kullanılan sample’lar çoğunlukla Youtube üzerinden kendi hikayelerini paylaşan kişilere ait. Brooklyn-New York çıkışlı sanatçı, bu yaklaşımıyla tanımadığımız kişilerin hayatlarına hem samimi hem de anlaşılması zor bir şekilde göz atmamızı sağladığını düşünüyor. Albümün önde gelen şarkılarından “Jamie“, “Metal Swing” ve “FM Myth”de olduğu gibi enstrümantal altyapı, sözlerin öne çıkmasını ve vurgulanmak istenen noktayı açıkça gösteriyor. Diğer bir yandan Donkey Pitch etiketiyle yayınlanan albümde üçüncü sırada yer alan “The One” başlı başına muhteşem bir çalışma.

The Range, 2014’te tekrar 6 şarkılık bir EP olan Panasonic ile karşımıza çıkıyor. EP’de “Slow Build” dans pistlerinin tozunu attırırken “Washingtons” es geçilmemesi gereken şarkılar arasında yer alıyor. İlk olarak 2013’te Boiler Room’a davet edilen The Range, kendi şarkılarından oluşan yarım saatlik seti sonrası, hip hop ve techno’nun iç içe geçtiği ikinci setiyle tekrar dinleyiciyle buluşuyor.
Panasonic sonrası 1993 yılında Londra’da kurulan müzik sektörünün en hatırı sayılır plak şirketlerinden Domino Recordings çatısı altına giren The Range, 25 Mart’ta ikinci stüdyo albümü Potential’ı yayınlamaya hazırlanıyor. Potential aynı zamanda albümün yapım sürecinde sample olarak yer alan bilinmeyen sanatçıların ve hikayelerinin gün yüzüne çıkacağı Superimpose adında bir belgesel ile birlikte geliyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan albümün ilk single’ı “Florida“yı bu bağlantıdan dinleyebilir, Daniel Kaufman‘ın yönettiği albüm tanıtım videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD