İngiliz grup The Prodigy 1990’larda müzik piyasasına bomba gibi bir giriş yapar. Grup yaptığı sansasyonel müzik stili ile müzik camiasını yeniden canlandırmayı başarır. Elektronik dans müziğinde  kullanılan breakbeat’in yanı sıra, ritimlere katılan bir demet  acid house, biraz techno ve drum & bass da tat bulan jungle bir de punk elementleri ile karşılaşınca ortaya çıkan band The Prodigy olur.

Londralı Liam Howlett rave sahnelerini acid house ile fethetmeden önce  1980’lerde müziğe bir hip-hop Dj’i olarak başlar ve Cut To Kill gibi rap grupları ile çalışır. The Prodigy‘e doğru atacağı ilk adım, Liam Howlett‘in DJ olarak sahne aldığı bir parti de MC  Keith Flint ve Leeroy Thornhill ile tanışmasıyla başlar. Daha sonra gruba Maxim Reality olarak bilinen Keith Palme ile danscı Sharky de katılacaktır. Sharky daha sonra  ilk sözleşmede grubu kişisel nedenlerden dolayı terk eder. Fakat grup The Prodigy olmadan önce, birlikte bir çok parçaya imza atarak sahneleri coşturur.

1990 yılı The Prodigy grubunun doğum yılı olur. Liam Howlett aynı yılın  Noel tatilinde grup arkadaşlarına XL Recordings sözleşmesi ile bir sürpriz yapar. Şubat 1991 yılında ilk single ‘What Evil Lurks‘ yayınlanır. İkinci single ‘Charly‘ hit listelerine  beklenenden daha hızlı bir giriş yapar. İngiliz undergroundu Joey Beltram ve  Meat Beat Manifesto‘dan ilham alan Liam Howlett‘in sound reçetesi çok basittir. Başarıya giden yol Liam’ın  akılda kalıcı melodileri ile buluşturduğu tiz hip-hop beatleri olur.

‘Charly’:

Aralık 1991’de, The Prodigy üçüncü single ‘Everybody in the Place‘ yayınlar. Hemen ardından Kasım 1992’de debut albüm ‘Experience’ piyasaya sürülür. Fakat eski Lee Scratch Perry / Max Romeo -numarası “Chase The Devil” parçasından ödünç alınan nakarat ile  yapılan  ‘Out Of Space‘ şarkısı ,1992’de The Prodigy dalgasının yayılmasına sebep olur. Grup o yıllarda 1994’de çıkan ikinci albüm “Music For The Jilted Generation”  de görüldüğü gibi Breakbeats ve gitara odaklıdır. Bu albüm ile The Prodigy albüm listelerinde sıfırdan birinci sıraya çıkar. Popülerlik kazanan bant’ın videoları MTV müzik kanalında sürekli yayınlanır ve grup kanalın ‘Best Dance Act’ ödülüne laik görülür.

‘Voodoo People’:

Uluslararası başarı 1996 yılında gelir. The Prodigy en başarılı singleri  ‘Firestarter‘ ve  ‘Breathe‘ yayınlar. Bu parçalar birçok ülkenin  hit listelerinde  en üst sıralara tırmanır. 1997’de yayınlanan ‘The Fat Of Land‘ albümü 27 ülkede müzik hit listelerinin en başına geçmeyi başararak bir sürü platin ve altın ödülünü kazanır. Hatta MTV’de sadece geceleri yayınlanan skandal müzik klibi  ‘Smack My Bitch Up‘ bile grubun ismini lekelemez.

‘Smack My Bitch Up (Live in Pink Pop)’:

Mayıs 1997’de başlayan beş kıtada büyük dünya turu 1999 yaz aylarında son bulur. Tur esnasında MTV, Moskova Kızıl Meydan’da 250.000 kişi karşısında sahne alan Daft Punk konserini kayda  alır. 2001 Yılında Leeroy Thornhill kendini solo projesi ‘Flightcrank‘ adamak için gruptan ayrılır. Keith Palmer da solo kariyerinin önünü açmak ister ve gruptan Tornhill ile ayrılan ikinci üye olur.

2002 yılında yayınlanan yeni albüm ‘Baby’s Got a Temper‘ bilindik başarıya yakalayamaz. Fakat The Prodigy 2004 yılında gelen ‘Always Outnumbered, Never Outgunned’ albümü ile tekrar zirveye geri döner. Grup 2004-2005 yılı turuna bitirdikten sonra hit parçalarından derlenmiş  ‘Their Law – The Singles 1990–2005′ piyasaya sürer. Bir çok video oyunları için müzik yapan The Prodigy’in ‘Shadow‘ parçası 2007 yılında Xbox 360 yarış oyunu Project Gotham Racing 4’in müziği olarak yayımlanır.

‘Girls’:

Invaders Must Die‘ albümün yayını 2007  yılından 2009 yılına ertelenir. Fakat 2009 da çıkan yeni albüm Howlett, Flint ve Maxim’i tekrar bir araya  getirir. İngiliz hit listelerinde zirveye çıkan albüm müzik eleştirmenlerinden aldığı olumlu eleştirinin  yanı sıra The Prodigy’e çift Platin ödülünü de getirir. 24 Temmuz 2010’da kayda giren live albüm  ‘World’s On Fire’ 2011 yılında CD, DVD ve Blu-Ray şeklinde piyasaya sürülür. Görüntüler de grubun kendi festivali olan ‘Warrior’s Dance’ Festival’den kareler paylaşılır.

The Prodigy son olarak 2012 yılında 15. yıldönümü için  eski albümü ‘The Land Of The Fat‘ yeniden tasarlar. Bu son albümden sonra geri çekilen grubun, 2013 yılında tekrar deneysel ve sansasyonel parçalarıyla sahnelere dönmesi hayranları tarafından dört gözle beklemektedir.

‘Warrior’s Dance’: