2007’de solo ve yan projelere dalarak, ayrı ayrı da pek çok güzel işe imza atmış olan Karin Dreijer Andersson ve Olof Dreijer, kaldıkları yerden The Knife projelerine devam ediyorlar.

Shaking The Habitual 13 parçadan oluşuyor. Grup albümün ilk iki parçası olan A Tooth For An Eye ve Full of Fire ile bu şarkıların videolarını yayınlamıştı.

Albümün ilk üç parçası toplam 25 dakika ve uzun bir intro gibi hazırlıyor dinleyeni. Özellikle blok flüt sesini andıran ve yer yer rahatsız edeici olabilecek samplelarla Without You My Life Would Be Boring, şarkının adındaki sıkılmışlığını bize hissettiriyor. Wrap Your Arms Around Me bir depresyon şarkısı. Eğer biraz içinize dokunan yada aşk acısı gibi içinizi parçalayan bir durum mevcutsa, bu şarkının müdavini olmanız içten bile değil.

Albümün 6. parçası Crake 54 saniye ve sonraki 19 buçuk dakikalık Old Dreams Waiting to Be Realized için bir akor vazifesi görüyor. Old Dreams Waiting to Be Realized deneysel ve üzerine kafa yorulması gereken cinsten.

22b3c9f6

Albümün 11. parçası Stay Out Here (Shannon Funchess, Emily Roysdon and The Knife) ve 13. parçası Ready To Lose  içe dönük ve karamsar havadan etkilenmişseler de, nispeten daha canlı şarkılar.

Albümün genelde karamsar ve deneysel olsa da daha çok ‘geçmişe yönelik iç hesaplaşma ve bunun sonuçlarına kendini hazırlama’ konseptinde diyebiliriz. Grubun verdiği aranın ardından çıkardıkları Shaking The Habitual, 7 yıl öncesine göre çok daha fazla deneysel olmayan, ama genelde daha düşük enerjili, belki de biraz “durup dinlenme” albümü.

Albüm her ne kadar durgun olsa da The Knife yılın ilk günlerinde beri sürekli yeni konser haberleri veriyor. Uzun turnenin içerisinde Türkiye durağının olmaması üzücü.

Albüm Nisan’ın ikinci haftasında satışa çıkacak ve bu tarihe kadar sadece The Knife‘ın kendi web sitesinden dinlenebilecek.