İstanbul’da müzik yapan ve ilk EP’leri Exit Plan’i yayımlamak üzere olan The Free Licks yepyeni bir ‘çıkış plan’ıyla geliyor. Pek kural tanımayan, derin ve biraz karanlık ama müzikal olarak ‘alternatif’ sularda tam da duymak isteyeceğimiz türden bir ‘plan’ bu. Bundan sonra isimlerini daha sık duyacağımız gruptan Ekin Kışlalı’yla konuştuk.

The Free Licks ne zamandan beri müzik yapıyor? Grupta kimler var Ekin?

Ekin: Grubumuz 2011 yılının başlarında kuruldu, o zamandan itibaren diyebiliriz. Biz beş kişiden oluşan bir grubuz. Kontrbas ve bas gitarda Cem Konuk, davulda Veli Erişim Meral, klavyelerde ve piyanoda Arda Algül, gitarlarda Jason, vokal ve gitarda ben.

Hiç bilmeyen ve sizi duymamış birine The Free Licks’i nasıl anlatırsın?

Ekin: Biraz zaman kapsülü içinde kısa bir seyahat yapmış gibi hissedebilirler. Yani grubun birikimlerinden dolayı yaptığı müzik 70’lerin rock müziği, 90’ların grunge ile günümüzün indie rock’ının etkilerini içerir.
Müzikal olarak etkilendiğiniz ve yaptığınız çalışmaları besleyen gruplar kimler?

Ekin: Gruptaki herkesin farklı müzikal birikimi var ve bu bizim için üretim esnasında zenginlik veren özel bir durum. Şahsen ben Neil Young’cıyımdır, Grunge ve southern rock, Nick Cave ve Foo Fighters arası her şeyi severim, etkilenirim. Cem çok sıkı bir rock’cudur, grunge dönemini sever, ayrıca jazz sever ve çalar. Arda, Doors ve Beatles hayranıdır, bastığı akorları ve kompozisyonların oralardan geldiğini hissedersiniz. Veli, alternative rock ve indie akımlarından etkilenir, Metalden, bossa novaya kadar müzik dinler. Jason; Fleetwood Mac, Dire Straits seven, blues müziğini iyi bilen gitaristtir, iyi icracıdır. Günümüze gelince, severek dinlediğimiz ve takip ettiğimiz gruplar arasında, Dead Weather (Jack White), QOTSA, Feist, Bon Iver ve Danimarkadan ‘I Got You On Tape’i sıralayabiliriz.

Bestelerin ortaya çıkış süreçleri nasıl oluyor?

Ekin: Bazen yaratım esnasında takıldığımız parçalar olmakla beraber, genelde çok hızlı, tek bir provada bir besteyi çıkarıp ikincide %95’ini tamamlayıp, konser öncesi de son cila şeklinde oluyor. Aslında çokça da taslak çalışmamız var. Kompozisyon esnasında herkesin mutlak katkısı vardır. İlk dönemimizde benim daha önce yazdığım hazır parçaları kullandık ve bir forma soktuk, sonra herkesin katkısı olmaya başladı. Provalarda çıkan bir bas, klavye ya da gitar rifinin, bazen de davul partisyonun üstüne kurguyu yaparak yeni parçalar çıkardık, bu da bizi Free Licks yapan özellik oldu. Kısaca esin kaynağı birbirimiz olduk diyebilirim.

Biraz EP’den bahseder misin? Dinleyenleri neler bekliyor ‘Exit Plan’de?

Ekin: Exit Plan, The Free Licks in ilk EP si olacak, ayrıca EP’nin de ilk single parçasının ismi bu. EP’de beş parçamız yer alıyor. Aynı janrada ama karakterli farklı parçalar olacak, yani Free Licks’den geleceğe dair neler beklenebileceğini tasvirleyen bir ön tanıtım diyebiliriz. EP’miz bir nevi hırs, geri dönüş, özlem, ikilemler ve biraz da isyanla karışık duyguları içerecek. Dinleyici aslında parçaları kendi keşfedecek diyebilirim. Bizim için de müzik dünyasına girmek amaçlı bir “çıkış planımız” oldu.

Albüm tamamen kendi stüdyomuzda, kendi kayıtlarımız ve kendi finansımızla yapıldı. Yolda bize eşlik eden ve gerek video çekimleri gerek görsellerde destek olan dostlarımız da oldu. Ama Exit Plan EP’si tam bir ‘kendin yap’ albümü.

Nereden ulaşabilirler Exit Plan’e?

Ekin: iTunes dan dijital olarak çıkarılacak, ama şu an tam tarih veremiyorum ancak Nisan 2013 sonu gözüküyor.

Peki EP sonrası neler var gündemde?

Ekin: 21 Nisan 2013 de Hayal Kahvesi Beyoğlu konserimiz var. Bol konser, canlı yayın ve performanslar planlıyoruz, bizi sanal ortamdan da takip edebilirsiniz.

Nereden ulaşabilirler size?

 Ekin: Bu soruya linklerle cevap vereyim:

 

Web: http://www.thefreelicks.com/

Reverbnation : http://www.reverbnation.com/thefreelicks