Son yıllarda bandcamp, soundcloud gibi platformların müzik sahnesindeki varlığı, bir çok müzisyen için başlangıç noktası olup isimlerini duyurmakta ki en önemli etmenler arasında yerini almakta. Özellikle yakın zamanda bir ‘wonderkid’in yatak odası kayıtlarının kısa sürede milyonlarca insan tarafından dinlenmesi durumuyla sıkça karşılaşmaya başladık. Keşif Sahnesi’nin ışıkları bu sefer Kanadalı kardeşler, Luke (production, keyboards) ve Tess Pretty (drums, percussion)’in müzikal projesi olan Tennyson için açılıyor.

Henüz daha 20’li yaşlara ulaşmamış ikilinin enstrümantal müziklerinin içine yerleştirdikleri yaramaz dokunuşlar ve sample’larındaki döngülerin zihninizde oluşturduğu pozitif atmosfer, onları özel yapan şeylerin başında geliyor. Küçükken gökyüzüne baktığımızda bulutların bizi takip ettiğini düşündüğümüz saflığımızın ritimsel dönüşümü Luke Pretty’in hayal dünyasında başlayıp parmaklarında sonlanıyor. Başta kendisi ile aynı gezegende yaşayan Flying Lotus‘un etkisi altında Aphex Twin, Boards of Canada, Bonobo, James Blake, Lapalux ve Cashmere Cat gibi yeteneklerini birleştirsek tüm dünyayı müzisyen yapmaya yetecek isimleri başucunda tutan Luke Pretty, 2012 yılında çocukluk aşkı caz müziği ve penceresinden dünyaya baktığı electronica’yı kız kardeşinin vurmalı sesleri ile bir araya getirip evrenin kulağına fısıldamaya başlamış. Aynı yılın sonunda ‘Blamer‘ adını verdiği 6 şarkılık EP’sini bizimle paylaşan Luke Pretty, en son geçtiğimiz ay future jazz etiketli ‘Lay-by‘ isimli şarkısı ile perdeleri çekip saatlerce kımıldamadan yolculuk yapmamızı sağlıyor.

Henüz ufacık bir gülümsemeyle izledikleri dünyayı yıllar sonlar avuçlarının içine alması muhtemel Tennyson ismini not alıp bıraktığı izleri takip etmekte fayda var!