2013 yılında kurulan ve bu yıl nisan ayında ilk ürünü ‘Here’ın prototipini üreten Doppler Labs, “giyilebilir, sürükleyici ve insancıl teknoloji” merkez alan genç bir teknoloji firması. ‘Here’, biyonik işitme temelini esas olarak bireyin neyi ne kadar dinleyebileceğini kontrol etmesini sağlayan bir buluş. Geçtiğimiz ayın başında Kickstarter üzerinden ilk ürünleri ‘Here’ için kampanya başlatan şirket, bir ayın sonunda 2855 kişi tarafından fonlanıp koydukları 250 bin Dolar limitini geçerek 635 bin Dolar‘lık bir yatırım kazandı.

Kickstarter lansmanından sonra büyük ilgi uyandıran proje, günümüzde gittikçe artan gürültü kirliliğinden kurtuluş yolu olarak görülüp çoktan ‘insanüstü işitme cihazı’ olarak adlandırılmaya başlandı. Kulaklık görünüşüne sahip olan ‘Here’, dış sesleri algılayarak wi-fi bağlantı sayesinde akıllı telefonunuzda çalışan bir aplikasyonla işitilen sesler üzerinde bir çok değişiklik yapmanıza olanak sağlıyor. Örneğin ‘Here’, DJ performansı dinlerken bass’ı yükseltip tiz sesleri azalmanıza, ülkemizde yoğun şekilde kullanılan korna sesini elemine etmenize ya da toplu taşıma kabuslarından olan bebek ağlama sesini hiç bir şekilde duymamanıza olanak sağlıyor. Zaten Doppler Labs’ın CEO’su olan Noah Kraft‘ın aklına bu fikir de İngiltere’nin yoğun caddelerinden biri SoHo‘da yaşadığı sırada gelmiş.

Nisan ayında Coachella Festival‘e katılan Doppler Labs ekibi konser deneyimini daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlamış. Hazırladıkları videoya aşağıda ulaşabilirsiniz.

Ekip aynı zamanda tasarım açısından öneriler almak için ünlü Alman besteci Hans Zimmer‘dan da danışmanlık alıyor.

Sonuç olarak; belli belirsiz zamanda kornaya basan hatta kornayı bir iletişim aracı olarak kullanan şoförlerin yaşadığı, yıllardır canlı dinlemeyi hayal ettiğin müzik grubunun konserinde hemen arkanda muhabbete gelmiş sözde groupie’lerin sıklıkla rastlandığı ülkemizde ‘Here’ oldukça kullanışlı olabilir! Şirketin iş planına göre ‘Here’ın gelecek aralık ayında seri üretime geçmesi bekleniyor.