H

enüz üç yaşındayken Police Academy filminin efsane karakteri Michael Winslow’u taklit etmeye başlayan, on yaşında okul orkestrası için senfoni besteleyen ve on beşine geldiğinde ise ömürlük tutkusu olacak drum and bass’a gönül veren birini hayal edin. Ya da etmeyin biz sizi Darren Foreman ile tanıştıralım.

Darren Foreman için multi-vokalist, müzisyen ve komedyen sıfatlarını kullanabilirsiniz. Belki bu üç sıfat onu gözünüzde büyütmek için yeterli değil ama Foreman, Beardyman pelerinini sırtına geçirdiğinde radarına girdiği insanları etkilememesi mümkün değil. 2006 ve 2007 yılında tarihte ilk defa üst üste iki kez UK Beatbox şampiyonu olan Beardyman için tek kişilik dev orkestra desek kimse gelip ama tuşlular eksik kalmış, vurmalılar da yok demez. Çünkü Londra doğumlu Beardyman’in ağzıyla çıkaramacağı ses yok. Hip-hop, pop, funk, drum’n bass rock klasiklerini beatbox yeteneğiyle birleştirerek yaratıcılık sınırlarını zorlayan mash-up’ler ortaya çıkaran Beardyman, aynı zamanda güçlü mizah anlayışla eşsiz performanslara imza atıyor. Youtube’daki milyonluk izlemeye sahip videolarını saymakla bitiremeyeceğiniz Beardyman, tüm bunların aksine dijital dünyanın ticari ve zihinsel sömürü sistemine de bir o kadar karşı. Bize kalırsa çıkardığı tüm sesler, beyninden geçenlere birer cevap gibi. Dinleyenler de bu cevaplar arasından kendi yolunu bulmaya çalışan birer arkadaş.

Şapkasından drum’n bass, dubstep, breakbeat, trance, tekno ve renki tavşanlar çıkarmayı seven Beardyman’in 2 Aralık Cumartesi gecesi Zorlu PSM Studiodaki düzen bozan şovunu deneyimlemekte fayda var.