Ünlü şarkıları Bloodbuzz Ohio’da selam çaktıkları memleketleri Ohio’da 1999’da kurulan The National grubu, 14 yıllık yolculuklarında sürekli yükselen bir ivme göstererek günümüze kadar geldiler.  14 yıla 6 adet albüm sığdırarak yaratıcılıklarını bizlerden asla sakınmadılar.

Interpol gibi akıcı, Joy Division gibi karanlık , Smiths gibi anlaşılması güç ve hüzünlü sözlere sahip şarkıları ile depresifleri, hatta artık depresyonlarından zevk alma durumuna gelmiş biz mazoşistleri ilk dinleyişte etkileyebilecek bir grup The National. Yanlış anlamayın, Emrah Serbes’in de dediği gibi, her kötü yazarın yaptığı gibi bir durumu anlatmaya çalışırken başka bir duruma benzettim. Burada Serbes’in affına sığınarak durum yerine grup diyebiliriz.

Anlatmak istediğim, elbette The National’ın, normal olarak benzediği, hatta ilham aldığı gruplar olsa da; epey bir özgünlüğe sahip olduğu bir gerçek.  Grup üyelerinin çocukluk arkadaşı olması, bana rahatlıkla birbirleriyle uyumlarını, yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini tetiklemiştir deme imkanını sunuyor.

Vikipedia’dan rahatlıkla bakabileceğiniz hangi albümü ne zaman çıktı, hangi ödülü nasıl aldı gibi bilgilerle sizleri sıkmak istemem. Şarkılarındaki müthiş sözlerinden bahsetmek istiyorum. Dünya üzerinde şu ana kadar yazılmış neredeyse bütün şarkılarda olduğu gibi bu grubun da aşk, ilişkiler üzerine şarkıları bulunuyor. Ve bu durumları mükemmel bir şekilde tanımladıkları da ortada. Ancak bunun yanında, asıl belirtmek istediğim; bazı şarkılarında toplum eleştirisi, varoluşçuluk, yalnızlık gibi ögeleri müthiş bir şekilde kullanıyorlar. Ve bunlardan bahsetmek kolay şeyler değil, çoğu müzik grubunun yaptığı şeyler değil, özgün olmalarının başlıca sebebi bu.

Sizlere vokalin sesini betimlemeye çalışmayacağım. Üzerine konuşmak bile lüzumsuz. Serbes’in bahsettiği hataya bir kere daha düşecek olursam, Leonard Cohen’dan biraz daha sert, Nick Cave’den biraz daha yumuşak, Ian Curtis’den biraz daha az elektronik diyebilirim. Tekrar okuyunca betimlemeye çalışmasaydım daha iyi olurdu diyorum, çünkü bu yazdığım dahil hiçbir yazıdan etkilenmeyin bu grubu dinlemek için, açın ve dinleyin, kendi yorumunuzu yapın, bu grup bunu hak ediyor.

[soundcloud url=”http://api.soundcloud.com/tracks/7666033″ params=”” width=” 100%” height=”166″ iframe=”true” /]

[soundcloud url=”http://api.soundcloud.com/tracks/6522369″ params=”” width=” 100%” height=”166″ iframe=”true” /]