Valerie Teicher, Buenos Aires/Arjantin doğumlu söz yazarı, şarkıcı ve prodüktör, Kolombiya’da büyüdü ve ardından Boston’da Berklee College Of Music‘den mezun olduktan sonra New York’a taşındı. Yaptığı müziği kendi değimiyle deniz kızı müziği olarak adlandırdığı, Portekizce sevilen ya da eksik olan biri ya da bir şey için duyulan derin ve melankolik özlem anlamına gelen ilk EP’si “Saudade“dan yayınladığı üç single ile müzik hayatına giriş yaptı.

“The word [saudade] was meaningful to the project on many levels, one of them was definitely the fact that the nature of the word reflected what I sought within the music.”

Büyükannesinin eski bir fotoğrafının albüm kapağı olduğu, 2013 yılında yayınlanan altı şarkılık EP, ilk single’ı “M&Ms” ile açılış yaparken minimal bir altyapıya sahip olmasıyla dikkat çekti. Aynı zamanda videosunu şarkıcı/söz yazarı Grimes‘ın erkek kardeşi Mac Boucher yönetti. Indie-pop, dream-pop  ve başıma bir şey gelmeyecekse shoegaze sularında yüzen EP, Saint Pepsi ve LIL SAD remix’lerine sahip albümün en iyi şarkısı, yayınladığı ikinci single’ı “Nevermind The End” ile devam ederken akapella vokalleriyle farklı bir deneyim sunan “Adder(f)all“u tüm grip şarkılarının en eğlencelisi “Sickasfuck” takip etti. Yayınladığı üçüncü single olan “Nature vs Nurture” EP’deki bir diğer en iyiyken, şarkının ortalarına doğru kendini hissettiren davullar ve gitarla bambaşka bir hal aldı. Ardından gelen “Heart Shaped Birthmark” özenle yazılmış sözleriyle albüme sakin ve sessiz bir kapanış yaptı.

Tei Shi, Saudade‘in ardından Beyonce‘un beşinci stüdyo albümünden yayınladığı “No Angel” adlı şarkıya muhteşem bir yorum getirirken, Glass Animals ile ortak çalıştığı “Holiest“, Glass Animals EP‘de yayınlandı.

Aynı zamanda Portland’lı prodüktör Shy Girls ile düeti “Arrest Me“, Shy Girls‘ün dumanı üstüne albümü 4WZ’de yayınlandı.

Tei Shi, Saudade’de de olduğu gibi 14 Nisan’da yayınlayacağının müjdesini verdiği yeni EP’si “Verde’‘den “Basically” ve “See Me” adlı iki single yayınladı. Bedroom pop sevenler adına gözden kaçmaması gereken isimler arasına adını altın harflerle yazdırmışken Brooklyn çıkışlı organizasyon şirketi The Wild Honey Pie‘ın On The Mountain serisine konuk olan Tei Shi‘nin See Me ve Nevermind The End performansını da kaçırmamanızı tavsiye ederim.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD