B

urada uzun süredir Taksim’in eğlence hayatındaki gerileyişini ya da daha doğru bir şekilde yere çakılışını yazmaya gerek yok. Hali hazırda gece eğlenmek için Taksim’e çıktığımızda Babylon ve indigo arasında mekik dokuyan (burada diğer mekanları ve çoklu kombinasyonları da es geçmek istemeyiz) bir nesilden geliyoruz. Nitekim iki sezon önce boynumuz bükük Bomontiada’ya uğurladığımız Babylon’un ardından bu sefer indigo’yu “daha güzel günlerde görüşmek” üzere mesajıyla bilinmemezliğe bıraktık.

Dile kolay tam 14 sezon. Neredeyse 3 nesli üniversiteye başlatan, cebini asla unutmayacağı anılarla dolduran, gözlerini sabahın ilk ışıklarıyla kamaştıran ve dizlerinde kalıcı ağrılar bırakan indigo, “Müziğin bizi kucakladığı günlerde, tekrar beraber olmak üzere.” mesajıyla şimdilik aramızdan ayrıldı. Yıllarca burada “İstanbul’un elektronik müzik kalesi” olarak tanımladığımız indigo, bizce müziğin ön saflarında savaşan sayılı mekanlardan biriydi. Müziğin birleştirici gücüne en çok ihtiyacımız olan zamanlardayız ancak bir araya gelme yöntemimiz değişti. Kabinin karşısına geçip Stimming‘i gözlerimiz kapalı dans ederek dinlemenin yerini, sosyal medyada “bizleri” destekleyen cümleler yazarak kalbimizi kazanan, koşarak dinlemek istediğimiz sanatçılar/gruplar aldı. Elbetteki bir yerlerde müzik susmuyor, dans etmekten ve eğlenmekten vazgeçilmiyor fakat aynı kültür altında bir araya gelmek git gide zorlaşıyor. Sonuç olarak birileri yorulup kenara çekiliyor, diğerleri kalan güçleriyle “bütün” olarak kalmaya, aynı çatı altında buluşmaya ve en önemlisi üretmeye devam ediyor.

Bu güne kadar bizlere yaşattığın güzel zamanlar için teşekkürler indigo ekibi. Umarız yeniden doğduğunda ortalık daha aydınlık olur…

“Müziğin birleştirici gücüne inanarak; müzikten ve eğlence kültüründen keyif alanlarla paylaşımda bulunmak için 14 sezon önce harekete geçtik.

Gün geçtikçe sınırları daralan ve kısıtlamaları artan bir sektörün içinde, şehrin en uzun soluklu gece kulüplerinden biri olarak; temsil ettiğimiz kültürün takipçileriyle birlikte olmaya ve hiç bir ayrım gözetmeksizin daha fazla insana bu kültürü ulaştırmaya gayret ettik.

Bugün, bu birlikteliğimize ara veriyoruz.

Müziğin bizi kucakladığı günlerde, tekrar beraber olmak üzere.

indigo.”