Hepimizin bir çok favori şarkısı var ve bir çoğumuz bu şarkıları ait olduğu gruptan/sanatçıdan dinlemeyi tercih ederiz. Fakat yeniden yorumlama dediğimiz şey; en sevdiğiniz dondurmayı öğlen ya da akşam yiyip farklı tatlar almak gibi. Diğer bir açıdan bakarsak, kıyamadığınız şarkı sözlerinin tesellisini başka bedenlerde aramak da olabilir. Sonuçta cover yapmak güzel bir şey. Tabii bu lafta kalmaz, başarılı örneklerini de dinlemek gerekir. İşte biz de binlercesi arasında kaybolmak yerine İngiltere topraklarının lokomotif radyo istasyonu BBC Radio One‘ın Live Lounge performanslarını taradık ve en çok beğendiğimiz 11 cover‘ı arşivden çıkarıp önünüze koyduk. Afiyet olsun.

1. Arctic Monkeys – Hold On, We’re Going Home (Drake Cover)

Listedeki iki Drake cover’ından biri olan ‘Hold On, We’re Going Home’, Arctic Monkeys‘in eline düşüyor. Yalın enstrüman çıkışı ve baskın Alex Turner vokali farklı tat katmış dondurmaya pardon şarkıya.

2. Ben Howard – Hideaway (Kiesza cover)

Kiesza‘nın geçtiğimiz yıla damgasını vuran hit şarkısı ‘Hideaway’, Ben Howard’ın gitarı ile romantik bir akşam yemeği yiyor.

3. Jessie J – We Found Love (Rihanna Cover)

Youtube, Jessie J’nin mükemmel canlı performans videoları ile dolu. Onun cesur vokalinin kafa tutamayacağı şarkı olmadığı için bu seferlik Rihanna‘nın ‘We Found Love’ şarkısına bulaşıyor.

4. James Bay – Forever (HAIM Cover)

İngiliz topraklarının taze yeteneği James Bay, uyumadan önce ışıkları ‘Forever’ cover’ı ile kapatıyor.

5. The xx – ‘Last Christmas’ (Wham Cover)

Wham’ın 1986 çıkışlı albümünde yer alan ‘Last Christmas’ sanki hep The xx‘in şarkısıymış gibi.

6. Kasabian – Fancy (Iggy Azalea Cover)

Koca koca adamlar ‘Fancy’ söylüyor. Sadece 1.55’de başlayan gitar solosu için bile sevilebilir bu cover.

7. Kwabs – Bloodstream (Ed Sheeran & Rudimental Cover)

Kwabs’ın karakteristik vokaline zaten hasta oluyoruz. Kendisi kusursuz performansı ile derimizden içeri girmeyi başarıyor.

8. Years & Years – Don’t Save (HAIM Cover)

BBC Sound of 2015’in 1.cisi Years & Years, HAIM’in ‘Don’t Save’ ile favori mekanında bir sefere mahsus farklı masada oturuyor gibi. Fakat her şey leziz.

9. Royal Blood – Roxanne (The Police Cover)

Ancak ve ancak sert çocuklar The Police cover’ı yaparlar. Onu da on numara yaparlar.

10. Gorillaz – “Crystalised” (The xx Cover)

12 yıl sonra Blur‘u kış uykusundan uyandıran Damon Albarn, son flörtü Gorillaz ile arkadaşça ayrıldığını ‘Crystalised’ cover’ı ile bizlere ispatlıyor.

11. Florence and the Machine – Take Care (Drake Cover)

Liste Drake cover’ı ile açılmıştı ve yine Drake cover’ı ile kapanıyor. Florence Welch‘in büyülü sesi boş binanın koridorlarında yankılanır gibi çarpıyor bize. Tepkisiz kalmak çok güç, teslim olmak çok kolay.