SHM neden çok başarılı oldu ,süperstar oldu, milyonlarca dolar, euro, afyon dinarı kazandı? Cevap çok basit. Farklı yetenekleri olan 3 adam bir araya geldi, insanların ne istediğini çok iyi dinlediler ve harika bir menajerleri var bence (PR açısından). Farklı yetenek derken neden bahsediyorum, Sebastian Ingrosso dünyadaki live mix konusunda en iyilerden biri, her zaman şaşırtabiliyor sizi geçiş olsun anlık mixler olsun. Steve Angello, başarılı bir prodüktör. Özellikle yeni şarkı yaratma ve bir base yaratma konusunda 3’lü arasında en iyisi diyebiliriz. Axwell, mash-up konusunda ve stüdyo mixing de oldukça başarılı. Şimdi tabi bunları derken Axwell live mix’te kötü vs vs demeye getirmiyorum sadece öne çıkan özellikleri bunlar bana göre. E hal böyle olunca Greyhound, Dont You Worry Child, Antidote, One gibi electro house a yön yeren prodüksiyonlar çıkıyor ortaya.

Bildiğiniz üzere SHM kısa süre önce ayrılma kararı aldıklarını açıkladı ve son dünya turnesine çıktılar. ‘One Last Tour’ adıyla lanse edilen turne uğradığı her ülke ve şehirde 1.5-2 ay önceden sold out oluyor. Tarihlerde hala Türkiye yok. Tabi bu durum moralimizi çok bozuyor. Türkiye’den takip eden herkes Sensation’dan sonra umutsuzluğa kapılıp bari Atina ya da yakın bir şehre gelseler de gitsek fikrinde ama benim hala ümidim var bu konuda.

Neden canlı performansta SHM çoğu DJ den iyi sorusuna ise çok basit bir örnekle cevap vermek yeterli olur. Ben de DJ’lik yapıyorum elimden geldiğince (Türk açıklaması oldu ama bünye alışık sıkıntı yok) bazen şarkıyı oturttun, bpm i eşitledin cart ettin alttaki şarkıyı giriyorsun tam o sırada aklına milleti koparacak bir şey geliyor ama 2 elin olduğu için hemen bir deckten elini çekip o kopartıcak hareketi yapıyosun ama ne kadar hızlı olursan ol, hala mutantların gerçekte olmadığını varsayarsak, öyle bir hız yok. İşte o 2 el var ya sende bu adamlarda toplamda 6 tane el var. Hadi birisi o sırada zıplıyo alkış, tempo, komiklikler, şakalar yapıyor hala 4 el var mixer ve cd player üzerinde.

Swedish House Mafia – One 

Swedish House Mafia – Don’t You Worry Child