“Kim bu plak şirketinden çıkarsa ünlü olur” şeklindeki söylentiyi gerçek kılabilecek; birlikte çalıştıkları gruplar arasında Nirvana, Fleet Foxes, Band of Horses gibi isimler olan plak şirketinin başarılı lansmanlarından biri daha: The Shins. Bir melankolik müzik tutkunu olarak kendime inanamadan dinlediğim bir grup The Shins. Yaptıkları melodide, sözlerinde, vokalin sesinde insanı mutlu eden bir şeyler var. Ve sizi mutlu eden bir şeyler bulmak günümüzde hiç de kolay değil. 21. yüzyılda antidepresanlar dışında mutluluk iddiasını taşıyan başka bir araç da olmadığına göre, The Shins’e bir şans vermek gerekir.

1996’da New Mexico, Amerika’dan çıkan indie grubu, solist James Mercer, bir zamanların müthiş grubu Black Heart Procession’da çalan davulcu Joe Plummer, Yeah Yeah Yeahs’in gitarcısı Jessica Dobson gibi isimlerle birlikte kuruldu.  EP ve Single’ları dışında ilk albümleri Oh, Inverted World, 2001’de piyasaya sürüldü. Günümüze kadar gelen dört adet albümleri bulunmaktadır. Natalie Portman’ın başrolünü oynadığı Garden State adlı filmde kullanılan kayıtları ile bu filmle özdeşleştirilmeyi başaran The Shins, az da olsa var olan popülaritesini  bu film sayesinde kazanmıştır diyebiliriz.

Kişisel favorim olan şarkıları; Bait and Switch ve It’s Only Life ile bu grubun büyüsüne kapılmaya başlamanızı önerebilirim. Son olarak şunları söyleyebilirim ki, bir yan grup projesi olarak başlamış ve daha sonra bu hale gelmiş olan The Shins için, iyi ki de amacını aşmıştır diyebiliriz. Melankolik ya da mutlu; temiz bir müzik ve ortalamanın oldukça üstünde bir vokal ile, indie severler için 4 albümlük bir cennet bu grup.