STWO, aka Stew henüz 21 yaşında, hayata Paris’ten katan, müzik ile ilgilenmeye bass gitar çalarak ve enstrümantal hip hop beat’leri yaparak başlayan bir DJ/Prodüktör.

Haziran 2013’te kendi yayınladığı, Brandy’nin; I Wanna Be Down, Long Distance ve Almost Doesn’t Count şarkılarından oluşan EP’si Moans ile müzik dünyasına giriş yaptı. Açık ara kendini belli eden, duraklama dönemi R&B parçalarını elektronik müzikle birleştirdği ‘Cryin’ isimli şarkısının yardımıyla müzik dünyasında sağlam bir yer edindi.

RocheMusique‘den çıkardığı You adlı single’ı ile dikkatleri iyice üzerine çekmeyi başaran STWO, 2013 yazında hiç vakit kaybetmeden Live For The Funk bayrağı altında ‘Spotlight‘(Jennifer Hudson), ‘As Long As You’re Here(Brandy), ‘What A Girl Wants(Christina Aguilera) ve ‘Love Will Never Do(Janet Jackson) yu baz alarak oluşturduğu altı şarkılık yeni EP’si ‘Beyond‘u bizlerle paylaştı. Temellerine sadık olduğunu vurgulayan STWO, ‘Lovin’ U’ ile chillwave listelerinin altını üstüne getirirken Confused’ sayesinde bootleg meraklılarının da göz bebeği haline geldi. Her dinleyişte kuru soğuk hissi veren One (Andrea Remix), çok daha büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı ve hızla ün kazanmaya başladı.

En sevdiği üç albüme ‘Thriller’/Michael Jackson, ‘2001’/Dr Dre, ‘Discovery’/Daft Punk yanıtını veren STWO; Eylül 2013’te HW&W Recordings ile ilk ciddi işi olanLiz’i ortaya çıkarttı.Kendinden ödün vermeyen, yeni plak şirketine aitliğini doğrularcasına, olgun ve daha karanlık bir altyapıya sahip olan ‘Liz’ ile çoktan ona ayrılmış olan koltuğa oturdu. HW&W Recordings’in şarkı üzerinde açıkça görülen etkisiyle uzak doğu müzik pazarına ufak bir kapı açan STWO, kısa sürede kazandığı ünle birlikte 2014 yılına gelindiğinde bir yandan event’lere konuk olurken bir yandan da kısa aralıklarla yayınladığı çarpıcı remix’ler yardımıyla çizgisinin ne yöne doğru ilerlediğini herkese gösteriyor.

Snakehips ile gerçekleştirdiği Amerika turnasındansonra, Kanada ve Fransada verdiği konserlerle ilgi odağı oldu ve Temmuz ayında Boiler Room Paris ‘te sahne aldı.

HW&W Recordings ile birlikteliğinden memnun kalmasıyla, Asya turnesi için ayrılmadan hemen önce 2013 yılında kulağımıza çalınan Drake‘in Nothing Was The Samealbümünden ilham alarak oluşturduğunu söylediği, diğer işleriyle kıyaslandığında çok daha derin ve enstrümantal şarkılardan oluşan ‘92‘yu bizlere tanıttı.

“This tape is inspired by Drake’s Nothing Was The Same album which was one of the best releases of 2013, and probably one of my favorite Rap / Rnb albums ever. I feel like any of these beats could be a great fit with Drake on them.”

Düşen bpm’ler ve dark R&B temas ile yelpazesini geniş tutmayı seven STWO için, farklı bir deneyim yaşatmalıyım düşüncesi odak noktası olarak görünüyor. STWO, ona esin kaynağı olmuş diğer herkesi yaptığı remix’lerle belli bizlere etmiş olsa da, fazla etki altında kalmaktan mıdır yoksa kendi yarattıklarının sample olarak kullanılmasını istemesinden midir bilemediğimiz bir sebeple yavan olmasına karşı aynı zamanda geçirdiği bu yoğun döneme dair dinledikçe dinlenme havası veren EP’si ‘92‘yu geçtğimiz yıl eylül aydında sevenleriyle buluşturdu. Neredeyse Ta-Ku sandığım London (= Frointers) , With You ve Often (The Weeknd Flip) ile yalnızca The Weeknd olduğu için az daha fazla sempati duyduğum bir proje olmak dışına çıkamadı.

Hemen aynı hafta içinde yayınlanan 10 Ekim 2014’te Kiki Ortaköy‘de sahne alacak Bürüksel/Paris çıkışlı dj, Superpoze ile yürüttüğü ortaklık ‘Untitled/Late’ gün yüzüne çıktı. İki parçadan oluşan ve STWO’un ağırbaşlılığının hissedildiği EP çekici olmamakla birlikte umuyorum ki, bir şeylerin de sonu olmasın.

Henüz kimse için geç değil.

 BANDCAMP | SOUNDCLOUD | FACEBOOK