Hafta başında teknoloji devi Apple‘ın çevrimiçi müzik yayın uygulamaları arasına Apple Music ile giriş yapacağını duyurmasının ardından lideri oldu piyasada koltuğunun sallanıp sallanmayacağı merak konusu olan Spotify, güncel istatistiklerini ve geleceğe dair planlarını bizlerle paylaştı.

2014’ün Mayıs ayından bu yana toplam kullanıcılarını  %100 oranında artırarak 75 milyon aktif kullanıya ulaşan Spotify, aynı şekilde 10 milyon ücretli takipçisini de 1 yıl içerisinde 20 milyonun üzerine çıkarmayı başardı. 2015 ilk üç ayında sanatçılara 300 milyon dolar telif hakkı ödeyen Spotify, 2008 yılından bu yana toplamda 3 milyar dolardan fazla bir ödeme gerçekleştirmiş sanatçılara.

Bu ayın sonunda milyonlarca kullanıcısına iPhone, iPad, iPod touch, Mac, PC, Apple TV ve Android telefonlarda Apple Music uygulamasını ulaşılabilir hale getirecek olan Apple, Spotify’dan tamamen farklı bir yol izlemiyor olsa da isteğe bağlı yayın servisi, dünya çapında radyo istasyonu ve sanatçı-takipçi arasında sosyal bir network alanının bir arada sunması ile yarışa koşar adım dahil olacağını bizlere göstermiş oldu.

Hafta başındaki Apple Music tanıtımının ardından Twitter üzerinden ‘Oh ok’ şeklinde bir reaksiyon veren Spotify CEO‘su Danile Elk, ücretli takipçilerini mutlu etmeyi başardıklarını ve onları mutlu etmeye devam ettikçe üyeliklerini iptal edip yeni bir uygulama kullanmaya başlamalarının çok zor olduğunu açıkladı. Kullanıcılarına eğlenceli bir açık büfe sunmaya çalıştıklarını vurgulayan Elk, müziğin geleceğini şekillendirmek için ciddi bir yarışta olduklarını açıkladı. Organik bir yol çizip uzman merkezli yayın anlaşıyı kurgulayan Apple Music ile algoritmalar üzerinden sayısız içerik üreten Spotify arasında rekabetin neler doğuracağı merak konusu. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.