D

ijital müzik yayın servisleri arasındaki rekabet her geçen artmaya devam ediyor. Bu rekabette Spotify’ın attığı öncü adımlarla hali hazırdaki pazar liderliğini koruma konusunda barışı olduğunu söylemek mümkün. Spotify son olarak bünyesinde yer alan şarkıları, sanatçıları, albümleri veya şarkı listelerini paylaşmak için yepyeni bir yöntem olan Spofity Code’u tanıttı.

Günümüz pazarlama dünyasında kullanıcıya yönelik sunulan tüm yeni içerikler şaşırtmaya ve hayatımızın içine yerleşmeye devam ediyor. Son gelen Spotify özelliği de buna bir örnek. Spotify, mobil pazarlama dünyasında çokça tartışma yaratan; global anlamda harika örnekleri olduğu kadar Türkiye’de pazarlama açısından istenilen düzeye ulaşamamış QR Code özelliğini özgün bir şekilde servisine entegre etti.

Spotify Codes şarkıları, sanatçıları, albümleri veya şarkı listelerini paylaşmamıza yarayan bir özellik. Uygulamada sağdaki üç noktaya tıklayınca, sağ üstte çıkan kodu telefonunuza kaydedip arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz. Kodu gönderdiğiniz arkadaşınız kendi Spotify ekranındaki arama butonunda bulunan kameraya tıklayıp kodu taradığı an otomatik olarak o şarkı ekranında çalmaya başlıyor.

spotify_codes_copy.0

Binlerce algoritma ile farklı listeler ve dinleme türlerini besleyen Spotify, içerik paylaşma açısından yaşanılan boşluğu da böylece tam merkezden vurmayı başarmış. Aplikasyon indirme ve kullanma trendlerinin hızla arttığı ve müzik dinleme alışkanlıklarının kökünden değiştiği bu günlerde Spotify Codes özelliği, hem QR kodun efektif kullanımı hem de “sharing” gibi hızlı ve aktif bir eyleme hizmet etmesi açısından oldukça kıymetli. Günümüzün önemli konularından birine “dokunan” bir aktivasyon olarak Spotify Codes, müziğin fiziksel zemine inmesini de olanak sağlıyor. Öyle ki bugünün pazarlama dünyasında “anlık iletişime” odaklanan her çalışma, kullanıcıyı da yakalamayı beraberinde getiriyor.

Spotify’ın yeni özelliğini şimdiden müzik, televizyon, PR dünyaları arasında bir frizbi olarak görmemek elde değil.