H

er gün dijital müzik dünyasında yeni bir atılım ile karşılıyoruz. Bu sefer Spotify ve Apple Music, eş zamanlı hareket ederek platformlarında resmi olmayan remiksleri yayınlamak için müzik dağıtım şirketi Dubset ile anlaşmaya vardı.

Yapılan bu anlaşma ile prodüktörler remiks çalışmalarını Spotify ve Apple Music‘e yükleyebilecekler. Ayrıca yakın gelecekte daha uzun miksleri platforma aktarmak da mümkün olacak. Bu gelişmenin ardından şarkısı kullanılanılan sanatçılar ve remiksleyen prodüktörler için ekstra gelir etme şansı ortaya çıkacak.

Son dönemde Spotify‘ın SoundCloud‘a göz diktiği ve satın alma işlemleri için görüşmelere başladığı söylentisi ortalıkta dolanıyordu. Her iki dijital platformun bu hamlesi, yıllardır şarkı yükleme özelliği ile kendini ayırmayı başaran SoundCloud’ın tek kişilik iktidarını sonlandıracak.

Dubset‘in CEO’su Stephen White göre her ay yaklaşık 700 milyon insan mikslenmiş bir içeriği dinliyor. Bu da ortaya dev bir potansiyel çıkarıyor. Daha çok erken olsa da Spotify, Anderson Paak‘ın “Room In Here” şarkısına DJ Jazzy Jeff‘in hazırladığı remikste de olduğu gibi platformunu güncellemeye başladı. Bakalım bu işin nereye varacak?