Geçtiğimiz ay Apple Music‘in servis edilmesiyle rekabetin iyice arttığı çevrimiçi müzik dinleme kanalları arasında 80 milyonu aşkın kullanıcısı ile zirvede yer alan Spotify, ‘Haftalık Keşif’ adlı yeni özelliğini kullanıcılarına tanıttı. Yoğun çalışma temposunda yeni müzikleri takip edip ağımıza takınları çantaya atarak sonradan dinlemek için biriktirmek her geçen gün daha da zor hale geliyor. Spotify bu yeni özelliği ile yakın arkadaşımız rolüne bürünerek ‘bak bunları kesin dinlemelisin’ konseptli listesi ile karşımıza çıkacak.

Spotify, öznel listelerle kapımızı çalacak

Spotify, ‘Haftalık Keşif’ özelliği ile her pazartesi günü kullanıcılarına yapmış olduğu müzik tercihleri ve kendisiyle benzer müziklerden hoşlanan diğer müzikseverlerden aldığı verileri kullanarak öznel bir playlist sunmaya hazırlanıyor. Bir bakıma “Haftalık Keşif” ile sunulan tüm müzik listeleri, hem kullanıcının en çok dinlediği müzikler, hem de benzer müziklerden hoşlanan diğer müzikseverlerin listelerinden elde edilen verilerden oluşuyor. Bu da Spotify’ın biz hiç bir şey yapmadan kişisel zevkimize göre haftalık yeni müzik teklifleri ile kapımızı çalması demek.

Kullandıkça artan verimlilik

‘Haftalık Keşif’ özelliği, kullanıcının Spotify üzerindeki aktifliği arttıkça  geliştirebilen bir uygulama. Yani kullanıcı haftalık olarak kendisine teklif edilen müziği kabul ettiği takdirde platform bir sonraki haftaya daha iyi müzik teklifleri karşısına çıkabilecek. Kullanıcılar, haftalık hazırlanan bu müzik listelerini tüm platformlar ve cihazlardan dinleyebilecek, paylaşabilecek veya offline olarak kaydedebilecek. Spotify kullanıcıları “Haftalık Keşif” özelliğine yakın bir zaman içinde müzik listeleri dosyasının üzerindeki başlıktan erişebilecekler. 

Spotify‘ın 2o milyon ücretli kullanıcıya ulaşmasının şerefine hazırlanan videoyu merak edenler aşağıya gelsin.