U

zun süredir dijital müzik dünyasının kurallarını belirleyen Spotify, büyük bir atılım daha yapmak üzere. Spotify’ın kendilerinden bir yıl önce aynı topraklarda kurulan SoundCloud‘u satın almak için görüşmelere başladığı dedikoduları iyice ayyuka çıktı.

Market lideri olan Spotify, geçtiğimiz günlerde 40 milyon ücretli üyeliği geride bıraktığını resmi olarak duyurmuştu. Bu konuda kendisine en yakın rakibin 17 milyon ile Apple Music olduğunu düşünürsek, Spotify’in marketteki konumunu kafamızda daha iyi canlandırabiliriz.

Geçtiğimiz mart ayında ücretli üyelik servisini duyuran SoundCloud, geride kalan altı aydan uzun bir sürede yeterli ilerlemeyi sağlamadı. Zaten baktığımızda son bir kaç yılda SoundCloud’un plak şirketleri ile olan telif anlaşmalarında ve ücretli kullanım konusunda ciddi sıkıntıları olduğunu görebiliriz. Bu da ister istemez platformun sadık kullanıcılarının azalmasına sebep oldu. Peki hal böyle iken Spotify neden gözünü SoundCloud’a dikmiş olabilir?

Öncelikli olarak SoundCloud, 2015 yılının hemen başında resmi olarak 175 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olduğu bilgisini bizlerle paylaşmıştı. Bu istatistikte artış olmasa dahi bile Spotify‘ın aktif kullanıcı sayısının 100 milyon dolaylarında olduğunu düşünürsek arada ne kadar ciddi bir fark olduğunu anlamak mümkün. Bir diğer avantajlı konu ise SoundCloud’un “şarkı yükleme” özelliği ile ortaya çıkardığı “bedroom musician” kavramı ve bunun sağladığı özgün içerik. Platformdaki 125 milyon şarkının değerli oldukça fazla. Bu iki etken SoundCloud’un hala çok kıymetli olmasını sağlıyor.

Daha önce Apple Music‘in TIDAL ile flörtleştiğini duymuştuk. Bakalım Spotify’ın SoundCloud atılımı ne kadar gerçekçi hep birlikte göreceğiz.