Bildiğiniz gibi, Spotify hayatlarımızın ortasına birden bire düştü ve neredeyse hepimizin onayını aldı. Şık arayüzü, hızlıca oluşturabildiğimiz playlistler, seri bir şekilde değiştirebildiğimiz şarkılar, dünyanın müziğine kolayca ulaşabilmek gibi kolaylıklar ile Spotify hepimizin göz bebeği oldu. Uygulamada gördüğüm tek eksiklik Placebo ile adam gibi anlaşamamış olmaları, beni üzen tek nokta bu.

Küçük bir restaurant düşünün, müthiş yemekleri olsun, ününü git gide arttırsın. Elbette bir süre sonra aşırı tutulmaya başlayacak ve kalabalıklaşacaktır. Restaurant sahibi de bu fırsattan yararlanacak, yan dükkanı da alıp büyümeye girişecek. İşte tam o sırada, o restaurantın büyüsü kaçar, neden bilmiyorum, ciddi anlamda kalite düşüklüğünden mi olur bilemiyorum, ancak yemekleri eski tadı vermez. Bilirsiniz.

Spotify aynı bu şekilde büyüdü, ancak henüz yemeklerin lezzeti kaçmış değil. Aksine bir istisna olarak büyüdükçe güzelleşiyor. Artık sadece kendi playlistlerimizi oluşturup kolaylıkla dinlediğimiz bir platform olmaktan çıktı, başka uygulamalar da var.  Uygulama Bulucu kısmından bir çok uygulamaya ulaşabilir, deneyimleyebilirsiniz. Ben de bugün, o uygulamardan birkaçını size tanıtacağım.

intro_lazify

 

Lazify

En beğendiğim uygulamalardan biri. Üstelik tembel bir adam da değilimdir! Bu uygulama kısaca, içine attığınız bir şarkının kendisine, sanatçısına ve türüne bakarak size 2 saniye içinde yepyeni bir liste veriyor. Tek yapmanız gereken istediğiniz şarkıyı sürükleyip bırakmak! İlginç listeler çıkabiliyor, güzel bir uygulama.

 

ty7

musiXmatch

Edebiyat severler yaşadı! Eğer sizler de benim gibi yeni bir şarkı bulduğunda anında lyriclerini açıp takip etmeden, ezberlemeden duramayanlardansanız, bu uygulama tam size göre. Şarkıların sözlerini tam sanatçının söylediği an, şık bir arayüzle bize sunan uygulamayı gözden kaçırmayın! (Screenshot aldığım an manidar…) Bu arada Tunewiki adlı uygulama da aynı görevi yapıyor, ama musixmatch daha lezzetli.

 

soundrop

SounDrop

Spotify’ın sizlere sunduğu hizmet sadece müzikle sınırlı kalmıyor! Facebook okey odaları gibi odalarda toplaşıp, Tinder’da yapıldığı gibi gençleri tanıştıran bu uygulama, kafaları karıştırıyor gibi görünse de oldukça kullanışlı! Bir odada toplanılıyor, insanlar istedikleri şarkıları atıyor, diğer insanlar oy vererek playlisti oluşturuyorlar ve çalan müzikler hakkında sohbet ediliyor. Oldukça güzel!

 

334303_1280

PartiQ

Ev partisi verirsiniz, listenizi tıpkı bir annenin dantel ördüğü gibi inceliklerle dokursunuz, biralar cipsler hazırdır, müziği açar; konuklarınızı eğlendirirsiniz. (“NE PARTİSİ LAN? CUMARTESİ AKŞAMI EN GEÇ 23:30’DA EVE DÖNEN ADAMIM BEN” diyenlerdenseniz, bu uygulama size göre değil. Kendimden biliyorum.) Neyse bu parti verdiğiniz konuklarınız, kendi müzik zevklerinin çok iyi olduğuna hükmederse, sizin parti listenizi berbat edebilirler, bir anda Ebru Gündeş’in eğlenceli bir şarkısı ile dans ederken kendinizi bulabilirsiniz. Uygulama, bunun önüne geçmek için, playlist’e isteyenin istediği müziği ekleyebildiği, ancak sizin sıranızı bozmadan, sonlara attığı güzel bir görev yapıyor. OF çok karışık değil mi? Zaten bu parti işleri de öyle, gürültülü falan. Boşverin canlar gelin sizle Morrissey dinleyelim biz.

 

supper3

SUPPER.

İşte sizlere evden çıkmamak için bir neden daha! Hem müziğinizi dinleyin, hem iştahınız açılsın, hem de halihazırda açılmış olan iştahınızı bu uygulamada tarifleri verilen lezzetli yemeklerle doyurun. Sanırım başlığımıza en uygun uygulama bu oldu.